Ш. Перро. Казка «Попелюшка». Сюжет

Мета: ознайомити зі змістом твору; допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст казки; розвивати навички виразного читання, переказу основних епізодів казкової історії; виховувати на прикладі характеру головної героїні кращі людські якості.

Обладнання: портрет письменника, збірка його казок, ілюстрації до твору. теорія літератури: літературна казка, герої твору.

ХІД УРОКУ

I. Мотивація навчальної діяльності школярів

— З давніх часів і до сьогодні люди мріяли та мріють про справедливість, про те, щоб добро завжди винагороджувалося,

а ті, в кого благородне серце, золоті руки й світла, незлостива душа, отримували в житті щастя. ці мрії відображувалися в казках, і одна з них — казка французького письменника «Попелюшка». напевно, ви знаєте її з дитинства, бачили художні фільми та мультфільми. на уроці ми познайомимося детально не лише із сюжетом казки, а й із її художніми особливостями як літературного твору.

II. Оголошення теми і мети уроку

III. Актуалізація опорних знань

1. евристична бесіда

Що таке літературна казка? Яких письменників-казкарів ви знаєте? назвіть їхні твори. Які ще, крім літературних, є казки? наведіть

приклади.

2. Встановлення спільного та відмінного в літературних та народних казках

3. літературна гра «Хто найшвидше й найповніше напише список казок Ш. Перро, які увійшли до його збірки «Казки матінки моєї Гуски»»

1 «Попелюшка»

2 «червона Шапочка»

3 «Кіт у чоботях»

4 «Спляча красуня»

5 «Хлопчик-мізинчик»

6 «Синя борода»

7 «Фея»

8 «Віслюча шкура»

9 «ріке з чубчиком»

10 «Химерні бажання»

11 «Грізельда»

IV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу

1. слово вчителя з елементами бесіди

— Шарль Перро писав: «Казки зовсім не дрібниця. Головне в них — мораль. їхня Мета — показати, які переваги мають чесність, терпіння, слухняність і які біди переслідують тих, хто зневажає ці якості».

Історія казки «Попелюшка», написаної більш ніж 300 років тому, надзвичайно цікава. наприклад, брати Грімм ще в дитинстві почули її від своєї французької гувернантки і вирішили, що ця казка — народна. Так вона потрапила до їхньої збірки фольклорних казок. на основі сюжету «Попелюшки» пізніше з’явилося багато інших художніх творів. Ось основні з них:

Казка Ш. Перро Казка братів Грімм Опера Дж. россіні Балет С. Прокоф’єва Художній фільм «Попелюшка» за п’єсою Є. Шварца 1950 з оновленням версій кожні 7-8 років мультфільм-казка «Попелюшка» Уолта Діснея Художній фільм «Три горішки для Попелюшки»

За мотивами цієї казки знято в різних країнах багато художніх фільмів, тому історію Попелюшки можна з повним правом назвати одним із найпопулярніших «мандрівних сюжетів». y Пригадайте історію, як соболевий черевичок перетворився на

Кришталевий. y а тепер звернімося до імені героїні — Попелюшка. Як ви його

Розумієте? y Зазирнемо до Словника української мови, наприклад, Бориса Грінченка.

Попіл — продукт згоряння дерева, вугілля та інших горючих матеріалів. Попільня, попелище — місце, куди викидають попіл або куди він зсипається. Попелюх — казковий герой, який у молодості сидів на попелі, а потім здійснив кілька подвигів і став царем.

2. Виразне читання казки Ш. Перро підготовленими учнями, всіма учнями «ланцюжком» або вчителем

4. словникова робота

Удівець — чоловік, у якого померла жінка; удова — жінка, у якої помер чоловік; чванлива — яка зневажає, презирливо ставиться до інших, удає із себе особу, поважнішу за інших; мачуха — нерідна мати; вдача — характер; пасербиця — нерідна дочка; солом’яник — матрац, набитий соломою; покої — кімнати; корився — підкорявся; лихий — злий; камін — відкрита піч для обігрівання приміщення; лахміття — подертий, зношений одяг; пишні шати — гарне, дороге вбрання, одяг; гожий — красивий; сукня — плаття; оксамит — м’яка дорога тканина з гладеньким лискучим ворсом; оздоби — прикраси; гаптовану — вишиту; карета — критий візок, у котрий запрягали коней; ганок — вхідні східці ; не маючи гадки — не знаючи й не підозрюючи; кучер — той, хто керує каретою, поганяє коней; щур — гризун ; строкаті лівреї — різнобарвний одяг у слуг; крам — тканина, товар; буденна — щоденна; овва — вигук здивування, інколи обурення; фанфари — труби, музичний інструмент; глузувати — сміятися, насміхатися; уклякли — застигли нерухомо.

V. Закріплення знань, умінь та навичок

Літературна гра «Хто найуважніший?»

1. Як ще звали Попелюшку?

2. Як звали одну із сестер Попелюшки?

3. Скільки разів Попелюшка їздила на бал?

4. За кого вважали Попелюшку на балу?

5. чим Попелюшка пригощала своїх сестер на балу?

6. Яка із сестер Попелюшки трохи краще до неї ставилася?

7. Де спала Попелюшка?

8. чому Попелюшка не скаржилася батькові?

9. Що сестри замовили для балу?

10. Хто зачісував сестер Попелюшки, коли вони збиралися на бал?

11. чому сестри перед святом два дні не їли?

12. Як поставилася Попелюшка до сестер, які її кривдили, коли стала принцесою?

VI. Домашнє завдання

Навчитися виразно читати й переказувати казку Ш. Перро, виділяти основні епізоди; зробити ілюстрації.

VII. Підсумки уроку

Інтерактивна вправа «мікрофон»

Продовжте речення. У казковій історії Попелюшки найбільше мене зворушило те…




Ш. Перро. Казка «Попелюшка». Сюжет