Ш. Перро. «Попелюшка». Ідея винагороди за людські чесноти та страждання
МЕта: ознайомити учнів з пізнішими інтерпретаціями казки Шарля Перро; вчити порівнювати та відрізняти їх; розвивати навички аналізу казки, висловлення власних суджень з приводу прочитаного; виховувати кращі людські якості на прикладі позитивних героїв; любов до літератури.
Обладнання: портрети письменників, митців, які інтерпретували в мистецтві образ Попелюшки; ілюстрації до твору В. Конашевича, Г. Доре, Гольц, Г. Траугота й ін. теорія літератури: інтерпретація, версія, художній образ.
ХІД УРОКУ
І. Мотивація навчальної діяльності
— Краса буває різною. Зовнішня привабливість, звичайно ж, відіграє важливу роль у житті людини. Кому не хочеться бути красивим, привабливим і спілкуватися з такими самими людьми! а є ще краса внутрішня, що характеризує людину добру, самовіддану, працьовиту, освічену, доброзичливу, ввічливу. Треба тільки вміти її бачити й цінувати добре, небайдуже до чужих проблем серце.
Підтвердженням цього є історія Попелюшки, майстерно описана французьким письменником Шарлем Перро. Поміркуйте самі: принца привабила незнайомка на балу не лише своєю красою, чудовим вбранням, а ще й тим, як гарно вона танцювала, як
II. Оголошення теми
III. Актуалізація опорних знань
1. Усний твір-характеристика Попелюшки за планом із висловленням власного ставлення до героїні
2. Проблемні запитання
1) чому Попелюшка має лише прізвисько, її ім’я, як, наприклад,
Сестри Жавотт, не називається?
Очікувані відповіді
— автор хотів підкреслити, що таких дівчат було багато.
— Щоб читачі могли уявити будь-кого на місці Попелюшки.
— У житті часто трапляється, що до нерідних дітей жорстко ставляться.
2) чим казка «Попелюшка» Ш. Перро схожа на казку зі збірки
Братів Грімм «Пані метелиця»?
Очікувані відповіді
— Тим, що головні героїні страждають від несправедливого до них ставлення, але за працьовитість та щирість отримують винагороду.
— Тим, що протиставляються добрі та злі люди.
— Тим, що добро перемагає зло.
IV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
1. Виразне читання народної казки «Попелюшка» зі збірки братів Грімм
2. Порівняння народної казки «Попелюшка» й однойменної казки Ш. Перро
Очікувані відповіді
— назва казки Ш. Перро довша.
— У народній казці дівчинка не могла потрапити на бал не лише тому, що не мала відповідного одягу, а ще й тому, що мачуха дала їй непосильну роботу.
— мачуха і зведені сестри у народній казці жорстокіші, зліші та заздрісніші.
— У казці Ш. Перро багато різних подробиць, наприклад, про тогочасну моду: накидки, оздоблені золотими квітами;
— У казці Ш. Перро відчутне
Ставлення автора до своїх героїв, є багато реальних персонажів — музики, вартові, гості, король, королева, королівський посланець.
— Дія в народній казці повторюється тричі, а у Ш. Перро — двічі.
— У казці Ш. Перро кінець щасливий для всіх персонажів.
3. обговорення художніх фільмів, мультфільмів про Попелюшку, які бачили учні, порівняння їх із літературним твором Ш. Перро
V. Закріплення знань, умінь і навичок
Прочитайте за допомогою «чарівної ниточки» уривок із вірша В. Бичка й визначте, як він стосується теми нашого уроку. У кожній казці є «мораль», те «зерня», яке повинні люди «розкусити» й зрозуміти, сприйняти.
VI. Домашнє завдання
Підготуватися до тематичного оцінювання.
VII. Підсумок уроку
Інтерактивна вправа «мікрофон»
Продовжте фразу.
З усіх інтерпретацій історії Попелюшки мені сподобалася найбільше… література казка має, на мій погляд, такі переваги порівняно з іншими творами мистецтва…
Ш. Перро. «Попелюшка». Ідея винагороди за людські чесноти та страждання