«Снігова королева». Велич краси людського серця. Антитеза
Мета: допомогти учням осягнути велич краси та сили людського серця, справжньої дружби; розвивати образне та логічне мислення, вміння з’ясовувати головний конфлікт казки та способи його розв’язання; розвивати навички висловлювання власних думок, зіставлення фантастики й реальності; виховувати щирість, вірність у дружбі, почуття відповідальності за свої вчинки.
Обладнання: портрет письменника, різні видання казки «Снігова королева», ілюстрації художників до неї та учнівські роботи. теорія літератури: літературна казка, герої
ХІД УРОКУ
І. Мотивація навчальної діяльності школярів
— У казках добро традиційно асоціюється з красою, а зло — з потворністю. Тому конфлікт між красивим і некрасивим цілком зрозумілий. але в реальному житті часто буває так, що за зовнішньою красою криється внутрішня потворність. Саме такий конфлікт між красою справжньою та несправжньою спостерігаємо в казці андерсена «Снігова королева». розібратися в цьому, а також відкрити секрети художньої майстерності автора ми й спробуємо на сьогоднішньому уроці.
II. Оголошення теми й
III. Актуалізація опорних знань
Пригадаємо маршрут Герди, яка розшукувала Кая. Заповніть схему назвами зупинок, які дівчинка робила під час подорожі.
IV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
1. слово вчителя
— Казка «Снігова королева» була улюбленою і для самого Г. К. Андерсена. Він згадував: «із задоволенням писав свою останню казку «Снігова королева». Я до того захопився нею, що вона, ніби танцюючи, вилилася на папері». У дитинстві він дружив із дівчинкою лісбет. «із кухні був вихід на горище.
Під вікном горища, на водостічному жолобі, що знаходився між нашим і сусіднім будинками, стояв ящик, набитий землею, в ньому росли цибуля і петрушка; це був город моєї матері. Він і тепер ще цвіте в моїй казці «Снігова королева»»,- розповідав у своїх спогадах письменник. а ще вони, сидячи біля вікна, любили прикладати монетки до розмальованого морозом скла й дивитися на вулицю. Колись маленькому Гансові привиділися обриси льодяної жінки.
Ось у його творах реальне переплелося з чарівним.
2. робота з таблицею
3. Виконання пошуково-дослідницьких завдань, розв’язання проблемних питань
Інтерактивна вправа «Займи позицію»
— Хто є головною героїнею казки «Снігова королева» — Снігова королева чи Герда? чому?
— Безперечно, і Герда, і Снігова королева — сильні особистості. У чому сила кожної із них? Порівняйте їх, знайдіть спільне та відмінне.
Снігова королева Герда Спільне Сильні, впливають на людей, їм потрібен Кай; красиві Відмінне Зла, горда, холодна, бездушна, байдужа, підступна, егоїстична, «холодне» серце, впливає на людей силою, владою Добра, щира, смілива, вдячна, вірна, рішуча, наполеглива, цілеспрямована, «гаряче» серце, впливає на людей добротою, відданістю, цілеспрямованістю y маленька розбійниця, побачивши Кая, сказала: «- От, пройдисвіт!.. не знаю, чи ти вартий того, щоб за тобою бігали аж на край світу!»
Міні-диспут: «Чи вартий Кай того, щоб заради нього пройти
Стільки випробувань?»
— У казках Андерсена постійно йде боротьба між добром і злом, красою і потворністю, живим і неживим, «гарячим» серцем та «крижаним». це такий літературний прийом, засіб, який називається антитезою.
Записи до літературознавчих словничків
Антитеза — це протиставлення цілком різних життєвих явищ, понять, почуттів, думок чи характерів.
Антитеза надає творові більшої виразності, робить його напруженим, динамічним.
Наведіть приклади антитези в казці андерсена «Снігова королева».
5. самостійна робота з підручником
Прочитайте статтю підручника Ю. і. Ковбасенка, л. В. Ковба-сенко «антитеза в «Сніговій королеві»» або дайте відповідь на запитання й виконайте завдання в підручнику Є. Воло-щук.
V. Закріплення знань, умінь та навичок
Ознайомтеся з цим списком і скажіть, про що він свідчить:
Україна — О. Зуєв, мюзикл «Снігова королева»; Україна — Г. Сасько, фортепіанна мініатюра «Крижаний танок Снігової королеви»; Україна — Ж. Колодуб, балет «Снігова королева»; Росія — Б. астаф’єв, опера «Снігова королева»; Росія — Д. ледньов, опера «Снігова королева»; Росія — м. раухвергер, балет «Снігова королева».
VI. Домашнє завдання
Підготувати коротку інсценівку за одним із уривків з казки андерсена «Снігова королева» ; характеристику улюбленого героя.
VII. Підсумок уроку
Інтерактивна вправа «мікрофон»
Продовжте фразу: «Хочу сказати спасибі…» .
«Снігова королева». Велич краси людського серця. Антитеза