«Світло» і «темрява» долі Доріана Грея. Чи може краса бути «моральною» або «аморальною»?
Мета: допомогти учням розкрити образ головного героя, його ідейно-художні особливості, специфіку втілення; розвивати навички характеризування героїв, аналізування філософських та морально-етичних ідей, що в них утілені, уміння вести дискусії; виховувати любов до літератури, естетичні смаки. оснащення: портрет письменника, видання його твору, ілюстрації до нього. тип уроку: формування вмінь та навичок.
Краса душі надає чарівності навіть непоказному тілу, точнісінько так, як потворність душі покладає на найчудовішу статуру і на найпрекрасніші
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Мотивація навчальної діяльності
Учитель. «Краса душі надає чарівності навіть непоказному тілу, точнісінько так, як потворність душі покладає на найчудовішу статуру і на найпрекрасніші члени тіла якийсь особливий відбиток, який викликає в нас незрозумілу відразу»,- писав німецький філософ Г. Лессінг. І це твердження якнайточніше відображає суть головного героя роману О. Уайльда «Портрет Доріана Грея», його духовну деградацію. Над проблемою «прекрасне-потворне»
III. Оголошення теми й мети уроку
IV. Формування вмінь та навичок
1. евристична бесіда
— Яким і ким був Доріан для Безіла до зустрічі з лордом Генрі?
— Зачитайте епізод про те, яким побачив Генрі портрет Доріана, прокоментуйте його.
— Яка мрія з’являється в юнака?
— Чим є мистецтво для головних персонажів твору?
— Чому портрет так вражає Доріана? Чому почуття радості в героя змінюється на почуття страху?
— За що Доріан покохав актрису Сибілу Вейн і чому швидко розчарувався в ній?
— Коли й чому у Грея виникло бажання сховати портрет?
2. творчо-практична робота
— Зобразіть графічно сходинки падіння (деграда
Цію особистості) Доріана Грея, зробіть висновки.
Очікувані відповіді
— Усвідомлення героєм своєї вроди, страх її втратити, а разом з цим — і любов людей, їх захоплення ним.
— розрив із Сибілою Вейн, яку він покохав як актрису з її театральними мовою, жестами, костюмами, пристрастями, а не як реальну людину, дівчину.
— Захоплення книгою, що розбудила в ньому нездорові марення та мрії.
— Пересичення, розпуста.
— Убивство Безіла, доведення до самогубства Алана Кемпбела.
Y Відчуття постійного страху, манія переслідування після зустрічі з братом Сибіли — Джеймсом Вейном. y Убивство власної совісті, душі.
Висновок. Людина без совісті, без душі не може існувати. Духовний світ, замкнений на самому собі, бідний і не може розвиватися.
Краса і злочин — поняття несумісні.
3. Проблемне питання
Хто, на вашу думку, винен у трагедії Доріана Грея? Що є «світлом», а що — «темрявою» у його долі?
Очікувані відповіді
Перш за все, сам герой, адже у нього був вибір — «іти сходинками вниз чи вгору»; лорд Генрі, який прищепив юнакові — недосвідченій людині, небезпечні думки, «розбудив» і «підігрів» темні пристрасті в його душі; суспільство, яке спостерігало за його моральним падінням; «отруйні» книги і та ін.
4. міні-диспут «Чи може Краса бути «моральною» або
«аморальною»?»
1) Вступне слово вчителя
Ф. Достоєвський говорив, що краса врятує світ. Герої О. Уайль-да й сам автор у передмові так висловлюється про красу:
Y «Краса є прояв Генія — та навіть вище за Генія»;
Y «Краса — це одна з великих істин світу»;
Y «Краса — поза всякими сумнівами, їй дано божественне право
На верховенство»; y «Краса… не така тлінна, як Думка»; y «Для мене Краса є дивом із див».
Стендаль писав, що «краса є лише обіцянкою щастя». y То що ж таке Краса, як вона співвідноситься з Моральністю,
Добром та іншими загальноприйнятими морально-етичними
Категоріями?
2) Складання «асоціативного куща» до слова «Краса»
Крилатість, казка, колорит, кульмінація радість, романтизм алюзія, аналогія сила, символ, синтез, стиль апогей
3) Слово вчителя з елементами бесіди
Як бачимо, поняття про красу й асоціації, пов’язані з цим словом, у кожного різні. Мабуть, не існує абсолютної краси. Це категорія відносна, для кожної епохи, нації, категорії вона може бути своя.
Згадаймо казку «Дюймовочка» — як Жук відрекомендував приятелям свою наречену і якою була їх реакція…
Отже, сама по собі краса не може бути ані моральною, ані аморальною. Зовнішність обов’язково пов’язана з внутрішньою сутністю, намірами й діями.
— Якщо вважати синонімами слова вродливий, хороший, щасливий, то чи може бути хорошою людина, яка живе в гармонії із собою і в розладі з іншими хорошими людьми?
— Чи можна бути щасливим, коли навколо багато нещасних?
— Чи можна насолоджуватися життям, відмежовуючись від біди
Й проблем?
Над цими питаннями варто поміркувати ще не одноразово.
V. Домашнє завдання
Уміти характеризувати образ Доріана Грея, розмірковувати про співвідношення й значення краси та моралі в житті людей.
VI. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа «мікрофон»
Продовжте речення:
Образ Доріана Грея примусив мене замислитися над…
«Світло» і «темрява» долі Доріана Грея. Чи може краса бути «моральною» або «аморальною»?