ТЕМА. «БУТИ ЧИ НЕ БУТИ?»
Мета: Продовжити роботу над текстом трагедії «Гамлет»; вчити розмірковувати над філософськими проблемами, порушеними у творі; пояснювати вчинки героїв; розвивати логічне мислення; виховувати уміння працювати в групі. Обладнання: Схеми; тексти трагедії «Гамлет». Зрелище — петля, Чтоб заарканить совесть короля. В. шекспір ХІД УРОКУ І
Актуалізація Опорних Знань Опитування Чи був Гамлет божевільним? Навіщо принц вирішив «одягти» маску божевілля? Чи були у Гамлета причини для того, щоб втратити розум? Смерть батька Зрада Розенкранца
Гамлет |
1 Зрада Клавдія Зрада Офелії II
Мотивація Навчальної Діяльності Робота з епіграфом — Поясніть слова Гамлета, винесені в епіграф уроку. Чому принц розраховує саме на совість короля?
III
Вивчення Нового Матеріалу 1. Читання учителем монологу Гамлета «Бути чи не бути?» Гамлет Быть или не быть — таков вопрос; Что благородней духом — покоряться Пращам и стрелам яростной судьбы Иль, ополчась на море смут, сразить их Противоборством? Умереть, уснуть — И только; и сказать, что сном кончаешь Тоску и
И видеть сны, быть может? Вот в чем трудность; Какие сны приснятся в смертном сне, Когда мы сбросим этот бренный шум,- Вот что сбивает нас; вот где причина Того, что бедствия так долговечны; Кто снес бы плети и глумленье века, Гнет сильного, насмешку гордеца, Боль презренной любви, судей медливость, Заносчивость властей и оскорбленья, Чинимые безропотной заслуге, Когда б он сам мог дать себе расчет Простым кинжалом? Кто бы плелся с ношей, Чтоб охать и потеть под нудной жизнью, Когда бы страх чего-то после смерти — Безвестный край, откуда нет возврата Земным скитальцам,- волю не смущал, Внушая нам терпеть невзгоды наши И не спешить к другим, от нас сокрытым?
Так трусами нас делает раздумье, И так решимости природный цвет Хиреет под налетом мысли бледным, И начинанья, взнесшиеся мощно, Сворачивая в сторону свой ход, Теряют имя действия.
Но тише! Офелия? — В твоих молитвах, нимфа, Все, чем я грешен, помяни. «Вільне письмо» Записати протягом декількох хвилин свої асоціації, думки щодо прочитаного. Коментар учителя — Герой-мислитель, Гамлет розмірковує над тим, яка життєва позиція людини більш благородна. який вибір зробити: підкоритися ударам долі чи боротися, захищаючи свою гідність?
Герой не може обрати ні те, ні інше, бо у першому випадку це означає змиритися зі злочинами та жити бік-о-бік з людьми, що не заслуговують на повагу, а в іншому — стати злочинцем самому, бо боротьба у цій ситуації означає помсту.
Тому Гамлет замислюється над іншим Виходом з ситуації: піти з життя. Розчарований герой стверджує, що чимало людей без зайвих розмірковувань залишили б цей світ, сповнений несправедливості, пороків, недосконалостей, якби не страх смерті, а вірніше, того, що очікує людину після смерті.
«Так трусами нас делает раздумье»,- робить висновок Гамлет, який так і не вирішив остаточно, як він буде діяти далі. Складання схеми Боротися?
Підкоритися? Померти? Що означають для Гамлета слова «Бути чи не бути?»
Бути |
Боротися Діяти Ризикувати Померти підкоритися ДОЛІ Здатися змиритися Із несправедливістю 2. П’єса у п’єсі: «мишоловка» Як ви гадаєте, чому п’єса, яку ставили у королівському замку, отримала назву «Мишоловка»? Чи виправдала п’єса свою назву? 3. Читання монологу Клавдія О, мерзок грех мой, к небу он смердит; На нем старейшее из всех проклятий — Братоубийство!
Не могу молиться, Хотя остра и склонность, как и воля; Вина сильней, чем сильное желанье, и, словно тот, кто призван к двум делам, я медлю и в бездействии колеблюсь.
Будь эта вот проклятая рука Плотней самой себя от братской крови, Ужели у небес дождя не хватит Омыть ее, как снег? На что и милость, Как не на то, чтоб стать лицом к вине? и что в молитве, как не власть двойная — Стеречь наш путь и снискивать прощенье Тому, кто пал? Вот, я подъемлю взор,- Вина отпущена. Но что скажу я?
«Прости мне это гнусное убийство»? Тому не быть, раз я владею всем, из-за чего я совершил убийство: Венцом, и торжеством, и королевой. Как быть прощенным и хранить свой грех? В порочном мире золотой рукой Неправда отстраняет правосудье и часто покупается закон Ценой греха; но наверху не так: Там кривды нет, там дело предлежит Воистине, и мы принуждены На очной ставке с нашею виной Свидетельствовать.
Что же остается? Раскаянье?
Оно так много может. Но что оно тому, кто нераскаян? О жалкий жребий!
Грудь чернее смерти!
Увязший дух, который, вырываясь, лишь глубже вязнет! Ангелы, спасите! Гнись, жесткое колено!
Жилы сердца!
Смягчитесь, как у малого младенца! Все может быть еще и хорошо. Бесіда Що думає про свій злочин Клавдій? Пригадайте «старейшее из всех проклятий». Чому Клавдій хоче, але не може молитися?
4. Діалог Гамлета і Гертруди Робота в групах Завдання Група № 1 Ким і навіщо влаштовується розмова королеви з Гамлетом? Група № 2 Чому Гамлет убив Полонія?
Група № 3 Як Гамлет порівнює батька і Клавдія? Група № 4 Опишіть почуття Гертруди під час розмови з сином. IV. Узагальнення Й Систематизація Вивченого 1. Висновки — Чому Гамлет у монолозі «Бути чи не бути» не приймає остаточного рішення? — Чи змальовує Шекспір Клавдія як злодія? — Чи досяг своєї мети Гамлет під час розмови з матір’ю?
2. робота зі «скарбничкою мудрості» Записування афоризмів — «Быть или не быть — таков вопрос». — «Безумье сильных требует надзора». — «Зто коротко, мой принц — как женская любовь». — «Ты мне глаза направил прямо в душу». — «Из жалости я должен быть жесток». — «Ведь добродетель в зтот жирный век. Должна просить прощенья у порока».
V. Домашнє Завдання Прочитати IV, V дії трагедії «Гамлет».
ТЕМА. «БУТИ ЧИ НЕ БУТИ?»