Еволюція образу Раскольнікова та розвінчання теорії сильної особистості, «надлюдини» в романі Ф. Достоєвського «Злочин і кара»
Мета: допомогти учням простежити розвиток образу Раскольнікова, визначити авторське та особисте ставлення до персонажа та його ідей; розвивати навички роботи з текстом, характеризування образів у їх динаміці, уміння висловлювати свої думки, обгрунтовувати їх на основі життєвих спостережень; виховувати гуманізм, кращі моральні якості. оснащення: портрет письменника, видання його твору, ілюстрації до нього. тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Мотивація навчальної діяльності
Учитель. Мудрець давніх
Над цим питанням та багатьма іншими ми й працюватимемо сьогодні.
III. Оголошення теми й мети уроку
IV. Актуалізація опорних знань
V. Формування вмінь та навичок
1. слово вчителя з елементами
Перш ніж детально розглянути образ головного героя, пригадаймо, де відбувається дія твору.
— Охарактеризуйте Петербург, яким він постає в романі.
Коли Раскольніков блукає містом, розмірковуючи про злочин, то «важко дихати», скрізь «громада мертвого каміння, де людині нікуди йти»; й інші герої задихаються «під важким петербурзьким небом». Тут страждають від голоду, від бідності люди, і в їх головах народжуються злочинні думки, реальність сплітається з мареннями та кошмарами. Свидригайлов назвав Петербург «містом напівбожевільних».
Головний герой мріє про інше, прекрасне місто, створене для щастя людей, і коли йде на злочин, то думає… про облаштування фонтанів!
Згадаймо портрет Раскольнікова.
Доведіть, що спочатку Раскольніков був скромною, інтелігентною людиною, гарним студентом, здатним співчувати чужому горю.
З якою метою герой задумав учинити злочин, убити стару лихварку?
А) Щоб розбагатіти, допомогти сестрі й матері;
Б) щоб помститися багатіям за скривджених ними;
В) щоб перевірити свою теорію «надлюдини»;
Г) щоб очистити місто від «скверни».
Примітка. Кожну відповідь — правильну і неправильну — обгрунтувати.
Що принесла Раскольнікову його «спроба»?
Чи міг би злочин не відбутися?
Чи були люди, які думали так само, як Раскольніков? Наведіть цитати з тексту.
Що не врахував Раскольніков у своїй теорії «надлюдини»?
Яким може бути символічне значення прізвища головного героя роману?
Кому першому Раскольніков зізнається у злочині й чому?
Чи одразу Раскольніков прийшов до каяття?
2. аналізування етапів еволюції образу Раскольнікова
Учитель. Запишіть та поясніть еволюцію образу Раскольнікова за етапами.
Очікувана відповідь
Добра, розумна людина — теорія «сильної особистості» — задум злочину — здійснення подвійного вбивства — докори сумління, рішення під впливом Соні зізнатися — зізнання, каторга — роздуми та каяття, прихід до Бога.
VI. Домашнє завдання
Проаналізувати образ головного героя.
VII. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа «мікрофон»
Продовжте речення:
— До Раскольнікова я ставлюся…
— Теорія «сильної особистості» і в наш час…
— Мене дивує…
Еволюція образу Раскольнікова та розвінчання теорії сильної особистості, «надлюдини» в романі Ф. Достоєвського «Злочин і кара»