Історія Мауглі в інших розділах повісті-казки «Мауглі» Кіплінга
Мета: викликати в учнів інтерес до читання художньої літератури, творів Дж. Кіплінга; розвивати навички самостійного опрацювання літератури, переказу творів, визначення їх теми та основної думки; вміння складати інсценівки та діалоги, представляти їх; виховувати любов до художньої літератури, прагнення до пізнання світу, кращі моральні якості.
Обладнання: книги Дж. Кіплінга, ілюстрації до них, портрет письменника. теорія літератури: повість-казка, образи твору, художні засоби.
ХІД УРОКУ
I. Мотивація навчальної діяльності школярів
—
Сьогодні ми ознайомимося з розділами його повісті-казки «Мауглі», які не ввійшли до підручника, а також спробуємо показати свої знання за допомогою інсценівок, враховуючи особливості драматичного твору.
II. Оголошення теми й мети уроку
III. Формування й розвиток навчальних умінь та навичок
1. Виразне читання початку розділу «Як страх прийшов» з повісті-казки «Мауглі»
«Замовкли струмки, пересохла земля — Віднині ми друзі — і ти, і я; Запалені очі, сухі язики В усіх, що зібрались на берег ріки. нема тут ловців, позабуті двобої — Всі жертвами стали посухи страшної. Он хижа пантера, і дика свиня, і тигр, і ведмідь, і мале оленя, і вовк зголоднілий, і сарна худюща З одної ковбані п’ють воду цілющу. Замовкли струмки, пересохла земля — ми друзями будемо — ти і я,- аж поки хмарки не прилинуть сюди і дощ не розіб’є наш мир Води».
«»Закон Джунглів», що набагато старіший за всі інші закони світу, передбачає всі несподіванки, які можуть спіткати мешканців Джунглів. Він і досі такий довершений, яким має бути закон, створений часом і звичаями».
2. Переказ підготовленими учнями розділу
«Як страх прийшов» за планом
1) Дикобраз Сагі попереджає Мауглі про посуху; хлопець не сприймає його слова всерйоз.
2) настає велика спека і голод.
3) Оголошення Водного Перемир’я.
4) Друзі турбуються про Мауглі.
5) розмова звірів біля Скелі миру.
6) Тигр Шер-Хан хвалиться, що вбив людину заради розваги, бо це — його день.
7) Слон розповідає легенду про те, хто в джунглях розпочав убивство і як люди та звірі стали ворогувати; чому тигр смугастий і плямистий.
3. евристична бесіда
Y Які нові риси характеру головного героя виявляються в цьому розділі?
Y Що засуджується у цьому розділі твору?
4. розігрування інсценівок та діалогів, самостійно
Підготовлених учнями
ДІАЛОГ БАЛУ І БАГІРИ
Балу. людське дитинча — це людське дитинча, і воно повинне вивчити всі Закони Джунглів. Краще нехай я з любові до нього наставлю йому синців, аніж він постраждає коли-небудь через своє неуцтво. Я навчаю дитинча Владичного Слова Джунглів, яке захистить його від птахів, гадюк і всіх чотириногих мисливців, крім його власної Зграї. Якщо тільки він запам’ятає ці слова, то зможе зажадати захисту у кожної істоти в Джунглях.
Хіба це не варте легенького стусана?
Багіра. ну, гаразд, але гляди ж не вбий людського дитинчати. а що то за Владичні слова?
Балу. Я покличу Мауглі, і він тобі їх скаже, якщо схоче. йди сюди, Братику! Повтори Багірі Владичні слова Джунглів, яких я навчив тебе сьогодні.
Мауглі. ми з вами однієї крові — ви і я.
Балу. Добре. це по-ведмежому. а тепер — Пташині та Зміїного Племені. Єдине, про що тебе прошу — не розмовляй із мавп’ячим Племенем, бо воно не дотримується жодних законів і може бути небезпечним для тебе.
5. Усний твір
Теми для вибору
1) Мауглі — мій улюблений казковий герой.
2) «Мауглі» Дж. р. Кіплінга — моя улюблена літературна казка.
3) чого навчає повість-казка Дж. р. Кіплінга «Мауглі»?
4) Закони Джунглів і закони та цінності людського життя.
IV. Закріплення знань, умінь та навичок інтерактивна вправа «Займи позицію»
Казка Дж. р. Кіплінга дає конкретні моральні настанови нам, сучасним людям.
V. Домашнє завдання
Підготуватися до тематичного оцінювання.
VI. Підсумок уроку інтерактивна вправа «мікрофон»
Продовжте фразу. Я задоволений… Я переконався, що…
Урок для мене пройшов… найцікавішим мені здався виступ… Я не думав, що…
Історія Мауглі в інших розділах повісті-казки «Мауглі» Кіплінга