Планета Маленького принца
МЕта: працювати над виразним читанням за особами, розмірковувати над стосунками героїв казки, розкрити сутність алегоричних образів твору, поповнювати «Скарбничку золотих висловів», розгадувати загадки Маленького принца; виховувати бажання працювати над собою.
Обладнання: схеми; ілюстрації до казки.
Встав уранці, умився, привів себе до ладу —
Й одразу ж упорядкуй свою планету.
Сент-Екзюпері
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань
1. опитування
Дайте визначення:
Притчі; алегорії; казки.
2. Перевірка
Усна відповідь на запитання: «Хто з героїв Екзюпері міг повторити його слова: «Звідки я родом? Я родом з дитинства, як з якої-не-будь країни»».
II. Мотивація навчальної діяльності
А може, планета Маленького принца і є «країною дитинства»? Словесне малювання. Якби у вас була власна планета, як би вона виглядала?
Хто б на ній жив? Опишіть вашу планету.
III. Робота з текстом
1. Читання V розділу
Робота в групах.
«Загадки Маленького принца»
Чому Маленькому принцові потрібно було виполювати паростки баобабів? Що означають баобаби і планета, якій вони загрожують?
.)
Як
Й одразу ж упорядкуй свою планету»? (У прямому значенні — людині
Потрібно стежити як за чистотою, так і за порядком на своїй планеті.
Треба не смітити, вчасно прибирати, захищати її, стежити за еко
Логічним станом рідної планети. В переносному значенні — не можна
Забувати про чистоту духовну, треба берегти свою душу від парост
Ків зла. Духовна чистота не менш важлива за фізичну.)
«Скарбничка золотих висловів»
Запишемо: «Встав уранці, умився, привів себе до ладу — й одразу ж упорядкуй свою планету».
2. Читання VII розділу за особами
Чому посварилися льотчик і Маленький принц? Як виглядала ця ситуація з точки зору дорослого? Чому Маленького принца так хвилювало, «навіщо троянді колючки»?
Хто з героїв вивищується над особистими проблемами до глобальних,
А хто — ні?
3. Читання VIII, IX розділів за особами
Розкажіть про характер Троянди. Як складалися стосунки Маленького принца і Троянди? Чому Маленький принц вирішив залишити свою планету?
З’ясуйте алегорію образу Троянди.
В образі Троянди ми бачимо жінку, прекрасну, кохану, але вередливу, горду, егоїстичну.
Яких висновків дійшов герой казки? Як ви розумієте останні слова хлопчика: «Та я був ще дуже молодий, я ще не вмів любити»? Що означає любити?
Яку фразу можна записати до «Скарбнички золотих висловів»?
IV. Домашнє завдання
Підібрати підписи-цитати до малюнків з розділів VII-IX
Планета Маленького принца