Стендаль «Червоне і чорне». Конфлікт головного героя Жульєна Сореля із суспільством як сюжетний стрижень роману

Мета: допомогти учням розкрити конфлікт головного героя роману із суспільством, з’ясувати його роль у сюжеті твору, навчити висловлювати свої судження; розвивати навички роботи з текстом художнього твору, образне й логічне мислення; виховувати активну життєву позицію, неприйняття зла та насильства, прагнення дотримуватися морально-етичних норм. оснащення: портрет письменника, видання його твору, ілюстрації до нього. тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Мотивація навчальної діяльності

Учитель. «Силою

свого таланту,- писав про Стендаля Горь-кий,- він підняв зовсім буденний кримінальний злочин на ступінь філософського дослідження суспільного ладу буржуазії на початку ХІХ століття». Стендаль не тільки досліджує індивідуальні явища, але й уміло викриває їх мотиви, що випливають із характеру тогочасного суспільства. Його аналізування психології героїв — це аналізування соціальної психології.

Саме тому конфлікт головного героя роману Жульєна Сореля із суспільством становить сюжетний стрижень твору, з яким ми продовжуємо ознайомлюватися на уроці.

III. Оголошення теми й мети уроку

IV. Актуалізація

опорних знань

Літературний диктант

1. Де народився Жульєн Сорель і в якій родині?

2. Як родичі ставилися до Жульєна?

3. Хто був таємним кумиром Сореля?

4. Про що просила пані де реналь вихователя своїх дітей?

5. Чим були для пані де реналь її почуття до Жульєна?

6. Як Жульєн спочатку ставився до пані де реналь?

7. Що пані де реналь вважала покаранням собі за гріх зради чоловікові?

8. З якою метою Жульєн їде до Безансона?

9. За що семінаристи ненавиділи Жульєна Сореля?

10. Хто рекомендував маркізові де Ла-Молю взяти Жульєна Сореля за особистого секретаря?

11. Що приваблювало знатну Матильду де Ла-Моль у простолюдинові Жульєнові Сорелі?

12. «Батько її не може жити без неї, а вона без мене». Чиї це слова й про що вони?

V. Сприйняття та засвоєння нового навчального матеріалу

1. слово вчителя

Згадаймо, що конфлікт — це суперечність, зіткнення, що є основою боротьби між персонажами й зумовлює розвиток подій у художньому творі. Саме в процесі розгортання й розв’язання конфліктів виявляються риси характеру персонажів.

У романі Стендаля ми спостерігаємо постійний конфлікт головного героя із суспільством. Дослідимо це поетапно, відповідно до розгортання сюжету твору.

2. Виконання завдань пошуково-дослідницького характеру

У самій назві твору «Червоне і чорне» уже закладено символічне протиріччя, конфлікт «червоне» — це революція, «чорне» — реакція, що запанувала у Франції в період реставрації, оскільки твір Стендаля «Червоне і чорне» визначається як соціально-психологічний роман, своєрідне історико-філософське дослідження буржуазного ладу ХІХ століття; конфлікт між мрією та дійсністю, честолюбством і справжнім коханням.

VII. Домашнє завдання

Знати сюжет твору, характеризувати конфлікт та риси вдачі героя, які він виявляє.

VIII. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа «мікрофон»

Продовжте речення:

Найбільшим конфліктом у романі «Червоне і чорне» я вважаю…




Стендаль «Червоне і чорне». Конфлікт головного героя Жульєна Сореля із суспільством як сюжетний стрижень роману