Утілення різних форм естетизму в образах Безіла Холлуорда, лорда Генрі та Доріана Грея
Мета: допомогти учням розкрити значення образів роману, утілення в них різних форм естетизму; розвивати навички аналізувати прозові твори, характеризувати героїв; висловлювати свої думки щодо порушених проблем; виховувати любов до літератури, мистецтва, естетичні смаки. оснащення: портрет письменника, видання його твору, ілюстрації до нього. тип уроку: формування вмінь та навичок.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Мотивація навчальної діяльності
Учитель. «Людина — коваль свого щастя»,- говорить народна мудрість. Так
Про це ми й поговоримо сьогодні на уроці.
III. оголошення теми й мети уроку
IV. Формування вмінь та навичок
1. робота в групах
I група характеризує образ лорда Генрі.
II група характеризує образ художника Безіла.
III група характеризує образ автора в романі.
Матеріали для роботи груп
І група. Лорд Генрі та його ідеї.
Y «…Впливати на когось — це означає віддавати комусь
Y «Мета життя — розвиток власного «Я», «якби кожна людина проживала все своє життя повністю й цілковито, даючи вияв кожному почуттю, вираз кожній думці, втілюючи кожну свою мрію…»; «єдиний спосіб позбутися спокуси — піддатися їй»; «яскраві барви, краса, радість життя — ось що має викликати симпатії людини»; «горе — це бридке й відразливе, воно надто гнітить нас»; «співчуття болю — це страшенно щось нездорове»; «страх перед суспільством, що є основою моралі, страх перед Богом, що є таємницею релігії — ось що владарює нами»; «живіть своїм життям!.. Нічого не проминіть, шукайте завжди все нових вражень. І не бійтеся нічого».
Y «Повністю реалізувати своє єство — ось для чого існує кожен із нас».
Y «Новий гедонізм — ось що потрібно новому вікові»; «Єдина страшна річ на світі — нудьга — це єдиний гріх, за який нема прощення».
Висновок. Стверджуючи вседозволеність, лорд Генрі, на перший погляд, сам ніби нічого неморального не робить — не вбиває, не зраджує, не грабує. Але він отримує величезне задоволення від необмеженої влади над душею Доріана: «Та й самий вплив твій на іншу людину — як він зачаровує!» У Генрі Уоттона поєднуються байдужість, егоїзм із здоровим глуздом та обережністю, які не дають йому зіпсувати собі репутацію, зашкодити собі.
Його називали «принцом парадоксу», і саме цим він привабив молоду людину й зміг на неї так вплинути.
II група. Художник Безіл Холлуорд та його ідеї.
Y «Усіма, хто має непересічний розум чи красу, правує фатум»;
«краще не виділятися над своїм сере до вищем»; «за все, чим боги наділили нас, ми дорого заплатимо, заплатимо невимовними муками»; «покаятися ніколи не пізно»; «один тільки Бог бачить душу людську». y «Митець повинен творити прекрасне, але не повинен у нього нічого вкладати зі свого власного життя. У нашу добу люди тлумачать мистецтво як різновид автобіографії. Ми втратили абстрактне почуття краси.
Колись я покажу світові, у чому воно полягає, і хоча б здаля цього світ ніколи не побачить мого портрета Доріана Грея».
Висновок. Художник дуже тонко відчував прекрасне. Знаючи лорда Генрі, він не бажав його знайомства з Доріаном, адже не був упевнений у моральній стійкості того.
Безіла називають «подвійним двійником», адже він певною мірою дублює долю самого автора і водночас відтіняє образ головного героя, є його запізнілим сумлінням. Останнє відвідування будинку Грея завершилося для Безіла трагедією: Доріан, розкривши йому страшну таємницю порт рета і вважаючи його винним у всіх своїх бідах, убиває художника.
III група. Образ автора в романі.
О. Уайльд втілив свою філософію в кожному з головних героїв роману.
Висновок. Відсутні відомості про те, чи є в романі «Портрет Дорі-ана Грея» автобіографічні моменти. Через погляди О. Уайльда на мистецтво, мабуть, їх там і не може бути. І все ж, його естетика і всі її аспекти так чи інакше відбулися в образах дійових осіб роману. Герої твору розмірковують над тими самими проблемами, що й автор.
2. Повідомлення про роботу в групах
3. Проблемне питання
— Які думки автора висловлює Сибіла Вейн?
V. Домашнє завдання
Характеризувати героїв роману за втіленням у них різних аспектів естетизму.
VI. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа «мікрофон»
Продовжте речення:
Моє зацікавлення… співчуття… осуд… викликали такі герої ро
Ману…
Утілення різних форм естетизму в образах Безіла Холлуорда, лорда Генрі та Доріана Грея