Роль художньої літератури у формуванні життєвих цінностей людини

Вступ. Роль художньої літератури у формуванні життєвих цінностей людини Мета : визначити завдання навчального курсу «Зарубіжна література» в 7 класі, мету вивчення, намітити шляхи роботи; стимулювати учнів висловлювати свої судження про роль літератури в житті людини, вдосконалювати навички складання плану; наводити приклади з конкретних творів, обгрунтовувати й обстоювати власну думку; виховувати культуру мовлення учнів, культуру відповіді або виступу, логічність, послідовність, обгрунтованість, емоційність. ХІД УРОКУ І. Слово учителя

— Визначаючи завдання перед початком вивчення курсу зарубіжної літератури, я хочу звернутися до вас словами чудового письменникаромантика Олександра Гріна.

Він був мрійником і мандрівником і створив у своїй уяві чудову країну, де живуть відважні люди з гарячими серцями, що вміють робити дива власними руками і щиро дарувати їх світу. У його країні шумить море, і кожна людина в ній обирає свій шлях пригод і випробувань, знаходячи своє щастя. В ній навіть у звичайному, буденному є щось чарівне, і воно кличе у непізнане…

Як ви вважаєте, про що будуть ці слова? Яке ключове слово обов’язково прозвучить у

цій цитаті?… «Я люблю книги, люблю тримати їх у руках, продивляючись заголовки, що звучать, як голос за таємничим входом…

» Це слова закоханої в книги людини, яка розуміє свій нерозривний зв’язок з літературою. Ми сьогодні теж стоїмо перед «таємничим входом», передчуваючи нові зустрічі, а може, й зміни у власній долі, на початку подорожі через відстані й часи.

У нас попереду знайомство із стародавнім героїчним епосом, дослідження історичного роману про середньовічну Англію і зустріч зі славетним вільним стрілком Робін Гудом. Ми потрапимо у Запорозьку Січ, щоб навчитися у героїв Гоголя не тільки хоробрості й мужності, але й вміння цінувати товаришів і любити Батьківщину. Завдяки неперевершеній уяві Джонатана Свіфта ми помандруємо разом із Гуллівером у казкову Ліліпутію — своєрідний прообраз сучасної письменникові Англії. Ми розплутуватимемо разом із Шерлоком Холмсом і доктором Ватсоном таємничу історію родини Баскервілів.

Разом із письменниками різних країн ми ще раз перегорнемо скорботні сторінки історії Другої світової, згадаємо тих, хто ціною власного життя захистив наше теперішнє й майбутнє. Скарбниця світової літератури розкриє перед нами неосяжний світ людських взаємин, допоможе збагнути вічні людські цінності, навчить кожного з вас бути Людиною. А зараз спробуємо визначити, чим ми будемо займатися цього навчального року на уроках літератури.

ІІ. Актуалізація знань і навичок учнів 1. Евристична бесіда — Спробуємо продовжити на дошці два рядки схожих понять, що починаються зі слова «література». Література Мова, історія, географія, алгебра, біологія… — це навчальні предмети музика, скульптура, живопис, театр, кіно, танок… — це види мистецтва — Яку ж саме літературу ми вивчатимемо на уроках?

— Чим відрізняються види мистецтва один від одного?

— Чи можемо ми згрупувати деякі види мистецтва за певними ознаками?

— А що, на ваш погляд, є спільною ознакою для всіх видів мистецтва? З яким предметом можна порівняти мистецтво, щоб проілюструвати його роль у нашому житті? (Мистецтво — це відображення життя з допомогою художніх образів. Дзеркало.

) — Ми знаємо, що життя — теперішнє, минуле і навіть майбутнє — можна відобразити не тільки у мистецтві. Наукова література, фотографія, хроніка, схеми зроблять це точніше. Чому ж ми вдаємося до мистецтва в цілому і до літератури зокрема?

III. складання плану відповіді за темою «роль літератури У формуванні життєвих цінностей людини» 1. Мистецтво як відображення життя з допомогою художніх образів. 2.

Місце літератури серед інших видів мистецтва. 3. Література як скарбниця духовних і естетичних надбань людства: А) пізнавальне значення літератури; Б) надання естетичної насолоди; виховання доброго смаку; В) виховне значення літератури, «вічні цінності» у формуванні осо Бистості людини. 4. Чи погоджуюсь я з тим, що література впливає на формування осо Бистості? IV. розповідь учнів за планом з обгрунтуванням власної Думки, наведенням прикладів з прочитаних та вивчених У попередніх класах творів V.

Введення учителем елементів дискусії з допомогою «хитрих запитань» 1. Чому деякі відомості з літератури про навколишній світ, про виживання людини у безлюдній місцевості ми іноді запам’ятовуємо краще, ніж подібну інформацію з будьяких довідників та підручників? 2. Чому деякі художні описи, навіть не зовсім точні, запам’ятовуються краще, ніж найточніші документальні описи місця й часу подій?

3. Чому деякі художні твори, які спочатку нам подобалися, потім ніби йдуть з нашого життя, ми їх ніби «переростаємо», а до інших ми повертаємося знову і знову? 4. Чому одні художні твори є «вічними» й знаходять своїх прихильників завжди, а інші «живуть» лише певний час, а потім «випадають з активного спілкування»? 5. Чи можна оцінювати художній твір, спираючись тільки на власний смак?

VI. Висновок уроку Учитель. Ми з вами говорили про літературу як засіб художнього відображення життя, віддзеркалення в ній поглядів автора та ідей часу. Чи можна порівняти її із дзеркалом, яке ми з вами згадали на початку розмови?

Чи тільки відображувальну функцію виконує література? Література певного напряму може неправильно відображувати дійсність, а іноді й навмисно перекручувати ідеї з метою впливу на читачів. Тож пам’ятаймо, що Словом можно убить, Словом можно спасти, Словом можно полки за собой повести.

VII. Домашнє завдання Відповідь за планом, використовуючи приклади.

Для найсильніших — підібрати приклади для пункту плану 3 в.




Роль художньої літератури у формуванні життєвих цінностей людини