Бесіда позакласного читання. Аналіз Казок Василя Королева-Старого «Нечиста Сила», «Мавка Вербинка»

Мета : розглянути зміст казок «Нечиста сила», «Мавка Вербинка»; вчити учнів вмотивовувати свою думку, робити висновки, узагальнення; розвивати навички виразного читання; вміння аналізувати прочитане, розрізняти добро і зло, смішне і страшне, фантастичне і реальне. Обладнання : портрет письменника В. К. Королева-Старого, малюнки до казок, видання казок «Нечиста сила». Заглядає в шибку казка сивини очима, Материнська добра ласка в неї за плечима. В.

Симоненко ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Вступ Не слово вчителя Казки. Люблять

їх і дорослі, й діти, бо вони вчать добра, справедливості. Тож до нас на урок заглянула казка.

Тема нашого уроку «Казки В. Королева-Старого «Нечиста сила», «Мавка Вербинка»».

Отож на уроці ми повинні розглянути зміст цих казок, давати чітко і конкретно відповіді на запитання, вміти робити висновки, характеризувати казкових героїв. А хто ж він, казкар? Перегорнемо сторінки із його біографії, розгадавши кросворд.

III. Повторення вивченого матеріалу 1. Кросворд. Яке справжнє прізвище В. К.

Старого? Прочитати слово в перших клітинках по вертикалі.

1 2 3 4 5 6 7 1) Людина, яка пише казки. 2) Щоб бути корисним

своєму народові, він вирішив продовжити…

3) Жанр автобіографічного твору «Чмелик». 4) Казковий герой, узагальнений характер, створений письменником.

5) Село, в якому народився. 6) Де навчався письменник? 7) Ім’я Королева Старого.

IV.

Вивчення нового матеріалу 1. Вступ Не слово вчителя. Додому вам було завдання прочитати казки, а саме: «Нечиста сила», «Мавка Вербинка». Перш ніж приступити до аналізу цих казок, давайте заглянемо у словник міфічних істот, про які йтиметься на уроці. 2.

Словник казкових героїв 1) Нечиста сила — надприродна істота, що втілює в собі зло. 2) Відьма — жінка, яка, знаючись із нечистою силою, завдає людям шкоди. 3) Вовкулака — відлюдкувата людина.

4) Водяник — злий дух, що живе в озерах, річках тощо і приносить людям нещастя. 5) Лісовик — той, що живе в лісі. 6) Мавка — казкова лісова істота в образі чарівної голої дівчини з довгим розпущеним волоссям. Учитель.

Королів-Старий створив ще власний світ казкових героїв. Зокрема у казці «Нечиста сила» діють: 1) Диви з Персії — міфічні істоти. 2) Джин — у мусульманській демонології — духи, що населяють гори, пустелі, оази; різновид чортів і упирів. 3) Тролі та Ельфи — лісовики.

4) Леді — персонаж шотландського фольклору. 5) Коррігани та Нічні Прачки — міфологічні істоти. 6) Гастраман, Шотек, Скршитек — персонажі чеського міфологічного фольклору.

7) Фотель — крісло. 8) Ярмулка — шапочка з м’якої матерії без околички, яка щільно прилягає до голови. 9) Лапсердак — старовинний довгий верхній одяг польських та галицьких євреїв. 10) Люстриновий — пошитий з люстрину, вовняної або напіввовняної тканини з глянцем. 11) Атрамент — чорнило.

12) Калавурка — очевидно, мається на увазі сторожове приміщення. 13) Кунак — товариш. «Мавка Вербинка»: 1. Бинда — стрічка. 2. Вискусовують — тут: ховаються, уникають.

3. Розгляд змісту казки «Нечиста сила». Учні знайомляться з героями казки «Нечиста сила». Вчитель. Дайте відповідь на питання: Кого із персонажів ви вважаєте злими, а кого добрими? Запитання для бесіди 1) Учні читають казку від слів «було це в тисяча дев’ятсот бідувадця-тому році…» до слів «… так виблискували вони ніжним синьо-жовтим сяйвом чистої, свіжої порохні…» Про яких казкових героїв тут йдеться?

2) До чого вони готувалися? 3) У що були одягнені Чорти, Відьми, Вовкулаки? 4) Кого із героїв казки називали «панами делегатами»? 5) Із яких країн прилітали Красні юнаки, Диви з Персії та Джини, гожі дівчата та інші казкові образи? 6) Хто прилетів у гості?

Знайдіть ці рядки у тексті казки. 7) Як звали найстарішого і найповажнішого на Вкраїні Чортового діда? 8) Знайти портрет Вія у тексті. 9) Про що говорив Вій на світлих зборах? 10) Кого зустрів Хапун, коли летів на збори?

Розповісти про цю зустріч. 11) Ким виявився єврей? 12) Що думав про Невидиму силу письменник? 13) Зачитати кінець казки від слів…три роки прожив у Невидимої, сили в гостині письменник…

14) Що хотів нам сказати про Невидиму силу казкар? Доповнення вчителя. Так, діти, письменник, пишучи про нечисту силу, мав чисті й світлі думки про людей, проймався їхніми болями й радощами, показав, що всі вони, казкові герої, є добрими, а не злими.

4. Бесіда про казкових героїв. Учитель «МАВКА ВЕРБИНКА» Моя домівка — ліс густий, А все, що в нім, — моя сім’я; Вовки, лисиці, Хух малий, Коза, куріпки і змія, А відгадаєте, хто я? Прочитавши акровірш, саме про неї, Мавку, ми і почнемо розмову.

Якою постає Мавка Вербинка перед вами? 5. Групова робота. Бесіда за питаннями.

1) Про яких Мавок ще згадує у казці письменник? 2) Про яких казкових персонажів йдеться у казці? 3) Що зробила Мавка, угледівши мисливців? 4) Прочитати цитати до характеристики Лісовика. 5) Що трапилося із Зайчиком?

6) Чим допомогла Зайчикові Мавка? 7) Як урятувалася кізонька Вербинка? 8) Прочитати уривок від слів…Вербинка знала, що він — добрий… до слів…підштовхує їх до вбивства безневинних створінь. Аргументуйте свою думку, прочитавши уривок. А як ви думаєте?

9) Кому допоміг лісник? 10) Як наказав вовків лісник? 11) Тож якою постала Мавка у казці «Мавка Вербинка»?

Учні зачитують портрет Мавки, виписаний з казки «Мавка Вербинка»: «Незвичайно гарна дівчина з темними очима, як фіалки; довге темно-синє волосся, що виблискувало, як гайвороняче крило, довгі світло-зелені шати, ніжні, білі, як лілеї, руки і голос, неначе задзвонили навколо сині дзвіночки». Група дітей змальовує психологічний портрет Мавки. V. Підсумок уроку Як бачите, Королів-Старий у своїх казках облагороджує «нечисту силу», показав народові традиційно злі й лихі алегоричні образи добрими, вчинки яких здебільшого приносять людям якусь користь.

VI. Домашнє завдання 1. Намалювати малюнки до самостійно прочитаних казок В. Короле-ва-Старого. 2.

Прочитати твір О. Іваненко «Казка про маленького Піка». 3. В. Мойко




Бесіда позакласного читання. Аналіз Казок Василя Королева-Старого «Нечиста Сила», «Мавка Вербинка»