«Нова драматургія», її засадничі принципи, творчі знахідки та здобутки Г. Ібсена, А. Чехова, Б. Шоу

Мета: допомогти учням з’ясувати основні тенденції розвитку драматургії кінця ХІХ — початку ХХ ст.; ознайомити з найважливішими здобутками драматургів того часу; розвивати навички складання опорно-логічних конспектів за сприйнятою на слух інформацією, виділяти головне, давати оцінку літературним явищам; виховувати любов до мистецтва, естетичні смаки.

Обладнання: портрети драматургів Г. Ібсена, Б. Шоу, А. Чехова та інших, видання їх творів, ілюстрації до них, відеоматеріали. Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний

момент

Ознайомлення з метою, завданнями й вимогами програми до вивчення світової літератури в 11-му класі

II. Мотивація навчальної діяльності учнів

Учитель. Що таке драматичний театр для нас, сучасних людей? місце, де можна ознайомитися з драматургією, побачити цікаву виставу. Для людей ХІХ ст. значення театру було набагато вагомішим і багатограннішим, особливо для вищих та середніх класів. Це і клуб для спілкування, і виставка моди, нагород і статків, і місце платонічних побачень, і традиція, і, урешті-решт, статус. Про драматургів і їхні п’єси говорили, сперечалися, їх лаяли і хвалили; твори спонукали

до роздумів, захоплювали ідеями, вели до подвигів і навіть до злочинів.

Сьогодні ми розпочинаємо ознайомлення з європейською драматургією, яка наприкінці ХІХ — початку ХХ ст. пережила своє оновлення, збагатилася новими творчими знахідками та здобутками.

III. Актуалізація опорних знань. ЕВристична бесіда

Y Що таке драматургічні твори, якими є їх особливості? y Які жанри драматургії ви знаєте? y Назвіть відомих вам драматургів, їх твори.

IV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу. Міні-лекція вчителя з елементами бесіди

— У драматургії остання третина ХІХ століття позначена пошуком нових форм зображення дійсності засобами мистецтва. Цей процес приводить до появи «нової драми».

Безумовно, усі представники «нової драматургії» — а це Г. Ібсен, Б. Шоу, А. Чехов, М. метерлінк, Ю. А. Стріндберг, Г. Гауптман, Е. Золя, В. Винниченко та інші — йшли власними шляхами, їхні театральні естетика й поетика дуже різнилися. Але існувала ознака, яка об’єднувала: усі вони намагалися створити проблемний театр, мова, стилістика якого максимально наближали його до сучасного читача. Š У чому ж полягає різниця між «старою» драмою та «новою»?

«Нова драма» на зламі століть поставила в центрі уваги особистість, але не соціальну, а духовну, індивідуальність переживання й відчуття якої визначають загальну атмосферу епохи. Драматурги намагалися показати «трагедію життя», а не «трагедію в житті», закликали до осмислення глибинної суті дійсності, звільнення людського духу, пошуку гармонії. театр став «інтелектуальним», «дискусійним». На перший план вийшов внутрішній конфлікт, а не зовнішня дія.

У «новій драмі» стали помітними риси модернізму: символізму, імпресіонізму, неоромантизму та ін.

Засновником «нової» драми був норвежець Генрік Ібсен. Успіх його п’єс надихнув інших драматургів: Г. Гауптмана, Б. Шоу, А. Стріндберга, м. метерлінка, е. Золя, А. Чехова.

Новим на сценах театрів був показ картин повсякденного життя, розкриття його злободенних соціальних і моральних проблем. Перед глядачами постали звичайні для них картини побуту банкірів, комерсантів, адвокатів і навіть робітників, злидарів. Автори порушували нові проблеми, наприклад, жіноче питання.

Посилився критичний, викривальний пафос п’єс.

Було переосмислено природу всіх елементів драматичного твору. Оскільки в житті сумне часто поєднується з комічним і навпаки, розвивається жанр трагікомедії. Замість «любовних трикутників», таємниць, кримінальних злочинів, у центрі уваги — ідейні конфлікти, внутрішня прихована інтрига, складна гра підтекстів.

Герої відзначаються суперечливими характерами, інколи важко визначити, хто з них головний персонаж. Дійові особи розмовляють сучасною літературною мовою, використовуючи побутову та жаргонну лексику. П’єси більше не мають зрозумілого, завершеного закінчення: читачеві й глядачеві пропонується відкритий проблемний фінал — запрошення до дискусії, роздумів і власних висновків.

«Нова драма» стала одним із найцікавіших загальноєвропейських явищ, яке зробило свій вагомий внесок у справу гуманізації суспільства.

— Назвіть риси «осучаснення» драми на зламі століть.

2. Перегляд і коментування ілюстративних матеріалів, відео-та аудіозаписів вистав, музики до них

V. Закріплення знань, умінь і навичок

1. створення опорно-логічного конспекта за матеріалами лекції 2. робота з висловлюванням Дж. Б. шоу

— Уставте пропущені слова у висловлювання і прокоментуйте його.

Мої п’єси вимагають не режисури. У них повинні… гамір і шум справжнього життя, крізь яке час від часу… поезія.

Слова для використання

Співати, вихваляється; лунати, прозирає; заважати, ліпиться; шуміти, сидить.

VI. Домашнє завдання

Знати основні тенденції розвитку драматургії кінця ХІХ — початку ХХ ст. Прочитати п’єсу Г. Ібсена «Ляльковий дім». Підготувати повідомлення про історичну й соціальну ситуацію в Норвегії ХІХ ст.

VII. Підсумки уроку, інтерактивна вправа «мікрофон»

Продовжте речення:

— На уроці мене зацікавило…


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)


«Нова драматургія», її засадничі принципи, творчі знахідки та здобутки Г. Ібсена, А. Чехова, Б. Шоу