Патрік Зюскінд » Запахи. Історія одного вбивці». Образ Гренуя та його літературні прототипи

Мета: допомогти учням глибше усвідомити ідейно-художній зміст, особливості твору письменника; розвивати навички сприйняття, аналізу постмодерністського твору, «розшифрування» його, прочитання підтексту, висловлення своєї думки про нього, своєї інтерпретації; розширювати кругозір учнів; виховувати прагнення до самопізнання та самовдосконалення, естетичний смак.

Обладнання: портрет письменника, видання твору, ілюстрації до повісті, твори з літературними прототипами. тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

І. Мотивація навчальної

діяльності учнів

Учитель. Є генії і є Генії. Одні будують храми, створюють шедеври мистецтва, роблять винаходи, що сприяють людському прогресові,- і уславлюються у віках. Інші цього не вміють, але теж хочуть прославити своє ім’я. тому руйнують храми, як Герострат, отруюють свідомість молодих людей ідеєю вседозволеності, як Наполеон, оспівують жорстокість і розпусту, як маркіз де Сад, знищують мільйони людей, як відомі очільники тоталітарних режимів ХХ ст. Природу «злих геніїв» намагається осягнути П. Зюскінд у повісті «Запахи…» Про це й поміркуємо на уроці.

ІІ. оголошення теми й мети уроку

III.

Актуалізація опорних знань

Перевірка домашнього завдання

— розкажіть про життєвий і творчий шлях П. Зюскінда.

— Поділіться враженнями про прочитаний твір «Запахи…».

— З’ясуйте основні елементи сюжету твору.

Експозиція — опис Франції ХVІІІ ст., запахів, що панували в тогочасному Парижі, а відповідно, і міського побуту.

Зав’язка — народження в жінки, що торгувала рибою, дитини, яку вона збиралася знищити, як і чотирьох попередніх, їй не потрібних.

Розвиток дії — життя Гренуя в установі мадам Гайяр, у майстерні Грімаля, загальна ненависть до нього, відсутність у хлопця будь-яких моральних принципів і відповідальності.

Перша кульмінація — скоєння Жаном-Батістом Гренуєм убивства дівчинки заради її запаху. рішення героя стати найкращим парфумером, зберегти запах, який його захопив.

Розвиток дії — Гренуй опанував парфумерне мистецтво в майстерні Бальдіні, вразив того своїм талантом. Прагнучи досконалості, він після невдалих експериментів захворів і ледь не вмер. мандрує й усамітнюється на горі. Прибувши до міста Грас, знову заради запаху невинної дівчини убиває кількох дівчат.

Друга кульмінація — убивцю дівчат Гренуя схопили й засудили до страти. Коли зібралася багатотисячна юрба, щоб подивитися на страту злочинця, він застосовує парфуми, які викликають любов і захоплення. Засліплені мешканці вибачають Гренуя, ним захоплюються, його опікує батько вбитої дівчини ріші.

Гренуй відчуває себе Великим, Богом, Прометеєм. Але йому не потрібна любов, бо він не знає, що це. У його серці тільки ненависть.

Розв’язка — злочинці-людожери, кинувшись на запах парфумів Гренуя, розривають їх творця на шматки.

IV. Формування вмінь і навичок

1. Колективна характеристика гренуя

1) Бесіда

— Звідки могла взятися така потвора — у фізичному й у моральному планах? (Народжений без любові, кинутий матір’ю напризволяще; виростав у жахливих умовах сирітського закладу;

Не мав запаху, що відлякувало людей, дратувало однолітків;

Пройшов жорстоку школу каторжної праці й знущань у майстерні чинбаря; не знав слів «любов», «чесність», «порядність», «віра» й не розумів їх значень.)

Š Яким чином Гренуй добився професійного успіху, навіть отримав владу над людьми?

Š Чому Гренуй здійснював жахливі вбивства?

Š Чи була в Гренуя якась інша можливість досягти мети, улаштувати своє життя, не забираючи інше?

Š Як автор ставиться до свого героя?

Š Який ідейний смисл цього образу?

2) Складання усної характеристики образу Гренуя із добиранням відповідних цитат із твору

2. інтерактивна вправа «мозковий штурм»

Š Визначити в повісті «Запахи…» риси постмодернізму.

Очікувані відповіді y Наявність двох пластів — рис масової літератури (детективний

Сюжет) та елітарної. y Інтертекстуальність. y Пародіювання іронія, гротеск. y «Віртуальний історизм» та ін. y Змішування стилів — художнього й публіцистичного.

3. слово вчителя

— Головний герой повісті П. Зюскінда «Запахи» Гренуй має своїх літературних прототипів. Перш за все, це герой твору т. А. Гоф-мана «малюк Цахес на прізвисько Циннобер» — такий же потворний «курдупель», що виявився непотрібним власній матері. Його пожаліла фея й подарувала три чарівні волоски, завдяки яким люди бачили в ньому тільки прекрасні риси та вчинки, які він, до речі, нахабно забирав у інших. Закінчується ця історія ганебною загибеллю героя в нічному горщику.

Сама фея пошкодувала про свій добрий вчинок.

Пригадаймо негативних персонажів роману Ч. Діккенса «Пригоди Олівера твіста» — добропорядних і законослухняних, на перший погляд, громадян — наглядачів робітного дому, сирітських закладів, членів опікунської ради, сусідів,- жорстокосердих, байдужих і корисливих.

У «Дивовижній історії Петера Шлемеля» німецького письменника Адальберта Шаміссо герой обміняв власну тінь на гаманець із золотом. Однак людина без тіні викликала страх та відразу в усіх оточуючих й потерпіла фіаско.

Отримав за допомогою гіпнозу владу над аудиторією і герой новели т. манна «маріо і чарівник» Кавальєро Чиполла. Приниження людей, насмішка над ними тішить фокусника. Кінець відомий.

Простий хлопець, офіціант маріо не витримує знущань над най-святішим, що є в його душі, і стріляє в кривдника.

П. Зюскінд називає свого героя «бацилою», що що перегукується з невмирущою бацилою чуми в однойменному романі А. Камю.

Паралелей із твором письменника можна навести чимало. та всі вони підкреслюють істинність відомого твердження, що геній і злодійство — речі несумісні.

V. Домашнє завдання

Знати зміст твору, уміти його аналізувати.

Характеризувати образ головного героя, розповідати про його літературні прототипи.

Індивідуальне завдання: підготувати повідомлення про життя і творчість р. Баха, м. Кундеру, Харукі муракамі, Я. Вишневського.

VI. Підсумки уроку

Інтерактивна вправа «мікрофон»

Продовжте речення: — Найбільше мене вразило у творі П. Зюскінда…




Патрік Зюскінд » Запахи. Історія одного вбивці». Образ Гренуя та його літературні прототипи