Письменники ХХ століття про природу
Мета: ознайомити учнів із найцікавішими творами світової літератури ХХ століття про природу; розширити кругозір учнів, коло їх зацікавлень; розвивати інтерес до читання, вміння знаходити відповідну літературу, критично її оцінювати; виховувати любов до природи, бережливе до неї ставлення. Обладнання: виставка художніх книжок про природу, ілюстрації до них, пейзажні картини, фото — і відео-матеріали. теорія літератури: анімалістична література, пейзаж.
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання
Зачитування
2. Коментар учителя
II. Оголошення теми й мети уроку
III. Мотивація навчальної
Діяльності школярів
— ми познайомилися з літературою фентезі. Є ще один цікавий різновид тепер уже не фантастичної, а реалістичної літератури, яка називається анімалістичною, тобто такою, що описує тварин, пта хів, комах. Таку літературу також цікаво читати, як і книги про природу. Уявіть собі, що ви одержали листа, в якому написано: «люди і звірі, ми діти однієї матері-природи»,- а замість підпису зображено слід вовка.
Про митця й ученого-натураліста
IV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
1. розповідь учителя
— народився Сетон-Томпсон в Англії 1860 року, але дитинство і юність його пройшли в Канаді, куди переїхала роди на. Змалку хлопчик, незважаючи на несхвалення батька, мріяв стати натуралістом, спостерігав за поведінкою, звичками тварин і птахів, вів щоденник спостережень. Одного разу Ернест побачив у книжковій крамниці чудово виданий довідник «Птахи Канади», який коштував цілий долар.
Батько ніколи б не дав для такої «дур ниці» грошей. Треба було заробити їх самому! цілий місяць хлопець рубав і складав дрова у дворі багатого фермера, але не заробив потрібної суми. Тоді він почав ловити комах для колекції однієї англійки. і ось бажана книга у нього в руках! «Я був на сьомому небі від щастя»,- згадував про той день через багато років Сетон — Томпсон.
Твори канадського письменника «Дикі тварини, як я їх знаю», «Біографія грізлі», «З життя гнаних», «Тварини-герої», «Біографія сріблястої лисиці», «лобо», «Вінніпегський вовк» та багато інших можна з повним правом назвати енциклопедіями лісового життя. Перу е. Сетон-Томсона належать і пригодницькі романи «маленькі дикуни, або Повість про те, як два хлопчики жили в лісі як індіанці й чого вони навчилися» та «ральф у лісах» , з яких також можна дізнатися про життя лісових мешканців.
Письменник захоплюється «характерами» своїх героїв, помічаючи в них те, що, здавалось би, притаманне лише людям. Дикий кінь з оповідання «мустанг-іноходець» воліє краще померти, ніж жити в неволі. ризикуючи життям, рятує від зграї собак свою сріблясту подругу лис Доміно. Захищаючи господаря, кидається на величезного ведмедя грізлі крихітний собачка. Безстрашно рятує своїх пташенят куріпка, відводячи від гнізда лисицю. Гине з жалю й туги ватажок вовчої зграї лобо, який утратив свою подругу-вовчицю Бланку.
2. Виразне читання уривка з оповідання е. сетон-томпсона «лобо»
3. словникова робота, обмін враженнями про прочитане
4. розповідь учителя
— Джеральд Даррелл — відомий у всьому світі письменник-натураліст. Він англієць, народився в індії 1925 року, де його батько, інженер, будував мости. рано залишився сиротою. Жив на грецькому острові Корфу в Середземному морі й описав його в одному із найкращих своїх творів «моя сім’я та інші звірі».
По закінченні коледжу Даррелла прийняли до приміського лондонського зоопарку наглядачем-практикантом. Потім він увійшов до складу експедиції, яка вирушала до Західної африку. Під впливом своїх вражень і пригод Даррелл написав першу книгу «Переповнений ковчег».
Джеральд Даррелл поставив собі за мету створити фонд тварин, які зникають. Тому за його сприяння відкрив ся знаменитий Джерсійський зоопарк, який урятував від зникнення багато видів тварин і птахів.
5. Виразне читання уривків з 14-го розділу повісті Даррелла «моя сім’я та інші звірі» — «Балакучі квіти»
6. словникова робота, обмін враженнями про прочитане
7. слово вчителя
— Захоплюючих книг про природу дуже багато. Згадаймо хоча б твори російських письменників — В. Біанкі, К. Паустовського, м. Пришвіна, з якими вам радили вчителі познайомитися влітку, після закінчення четвертого Костянтин Паустовський класу. Той, хто їх прочитав, напевне, зрозумів, що людина і природа складають єдине ціле, тому берегти природу — наш святий обов’язок.
Ще в Біблії, у Старому Заповіті, сказано: «Ви вищі за риб, птахів, тварини, рослини. маєте піклуватися про них». людина, що вважає собі найвищою та найрозумнішою істотою на землі, без спілкування з природою — рослинами, тваринами, лісами, полями, горами, ріками — ніколи не зможе стати по-справжньому духовно розвиненою особистістю.
V. Закріплення знань, умінь та навичок
VI. Домашнє завдання
Підготуватися до уроку розвитку зв’язного мовлення — опису улюбленої тварини чи рослини.
VII. Підсумок уроку
Інтерактивна вправа «мікрофон»
Продовжте речення.
Природа для мене… «Брати наші менші» — … Я зацікавився…
Письменники ХХ століття про природу