Провідні засоби індивідуалізації персонажів роману «Пригоди Олівера Твіста»

Характеристика образу Олівера Твіста. Соціальна дієвість творчості Діккенса

Мета: допомогти учням з’ясувати ідейно-художні особливості образу головного героя роману, майстерність автора у змалюванні образу, провідні засоби індивідуалізації персонажів твору; розвивати навички характеризування героїв, висловлювати свої думки про них; аналізувати художні засоби й авторські прийоми індивідуалізації персонажів; виховувати оптимістичне світобачення, критичне мислення, кращі людські якості. оснащення: портрет письменника, видання

його твору, ілюстрації до нього. тип уроку: комбінований.

Діккенс постійно закликає

До вдосконалення духу…

Дж. Оруелл

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Мотивація навчальної діяльності

Учитель. «Діккенс постійно закликає до вдосконалення духу…» — говорив Дж. Оруелл. Так, у маленького бідного хлопчика Олівера Твіста, який зростав у таких жахливих умовах, є чого повчитися навіть дорослим. І перш за все — сили духу, терпіння, стійкості, людської гідності. Про це поговоримо сьогодні на уроці.

III. Оголошення теми та мети уроку

IV. Формування вмінь та навичок

1. слово вчителя

Віра

Чарлза Діккенса в людину була безмежною. Він виробив навіть власну моральну філософію, одне із положень якої — твердження, що все може сприяти моральному вдосконаленню людини: і перемоги, і поразки, і злидні, і багатство, і любов, і дружба, і родинне щастя — так само, як їх відсутність та самотність.

Щоправда, це може реалізуватися за наявності у неї морального інстинкту, вродженої схильності творити добро, уміння бути відкритою, вдячною світові за все, навіть за погане, готовності віддавати себе іншим. Письменник не сумнівався, що всі ці якості є в людини, і вони обов’язково мусять узяти гору над темними силами в людській душі.

Ось чому Олівер Твіст виходить переможцем у творі, а його ворогів жорстоко й заслужено покарано.

Розглянемо образ Олівера Твіста детальніше.

2. складання «анкети» героя роману

Ім’я Олівер Твіст Вік Від народження до підліткового віку та юності Батьки «Плід нещасної любові» заможної дівчини Агнеси й одруженого чоловіка Освіта Початкова, потім самоосвіта Зовнішність Худий, блідий, виснажений хлопець Заняття Помічник на фермі місіс Менн, помічник трунаря, помічник у злодіїв Характер Терплячий, стійкий, добрий, милосердний, вдячний, сильний духом, має власну гідність

3. евристична бесіда

Š Коли вперше Олівер виявив стійкість, жагу до життя?

Š Як ставився герой до голоду, до знущань і побоїв?

Š З чим не змирився хлопець і проти чого несподівано запротестував, дав відсіч кривдникові?

Š Які почуття переживав Олівер, коли злодії його викрали у містера Браунлоу?

Š Що, крім добробуту, хороших умов життя, побачив і відкрив для себе Олівер Твіст, перебуваючи у місіс Мейлі?

4. Проблемне питання

Š Чи можна, на вашу думку, чого повчитися в Олівера Твіста сучасному читачеві?

5. інтерактивна вправа «мозковий штурм»

Якими є провідні засоби індивідуалізації персонажів у романі Ч. Дік кенса «Пригоди Олівера Твіста»?

Очікувані відповіді y Загострена одноплановість характеризування героїв. y Індивідуалізоване мовлення. y Індивідуалізовані портрети.

6. слово вчителя

Персонажі роману легко поділяються на героїв і лиходіїв, причому перші обов’язково піднесено ідеальні, безгрішні та правильні, а другі — зловісні, похмурі й маніакальні.

До представників першої групи належать, крім самого Олівера Твіста, містер Браунлоу, місіс Мейлі та її названа дочка роза, доктор Лосберн, місіс Бедвін. Усіх їх об’єднують одні й ті самі риси: жертовність, сентиментальність, чутливість, м’яка, неагресивна вдача й добрий гумор. Вони милі, приємні люди, які вміють співчувати й відгукуватися на чужий біль.

Разом із тим ці герої різні. Місіс Мейлі — практична, розсудлива, зі становими забобонами ; роза — чиста, наївна, самовіддана дівчина, готова пожертвувати щастям заради спокою своєї благодійниці; містер Браунлоу — дивак. Лікар Лосберн — детектив за покликанням, діяльний, енергійний, може потрапляти через це навіть у небезпечні ситуації.

Героям позитивним протистоять негідники: Феджін, Білл Сайкс, Монкс, містер Бамбл та ін. Злодії, награбувавши грошей, здатні тільки пиячити або битися одне з одним. Вони боягузи й здатні на зраду. Їх побут, кімната з павуками й мишами, з трухлявими віконницями, хаосом і занедбаністю найкраще характеризують примітивізм їх духовного світу.

Незважаючи на багато спільних рис, ці герої також усі різні.

Феджін — хитрий лицемір, який очолює банду кишенькових злодіїв. Його мова улеслива, коли заманює новачків, удавано ласкава разом із тим він радіє, що повісили п’ятьох його спільників, і тепер не треба ні з ким ділити здобич, ніхто його не викаже поліції.

Білл Сайкс — грубий, жорстокий убивця, у якого не залишилося нічого людського. Навіть його пес такий самий «злочинний». Злочинець не має жалю ні до жінки, яка його віддано кохала, ні до своїх спільників

— Виділіть головні думки з розповіді вчителя й зробіть висновки.

V. Домашнє завдання

Схарактеризувати героїв твору, проаналізувати засоби їх індивідуалізації.

VI. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа «мікрофон»

Завершіть речення.

В Оліверові Твісті мене вражає…


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)


Провідні засоби індивідуалізації персонажів роману «Пригоди Олівера Твіста»