«Слово про похід ігорів». Тематична контрольна робота № 2
Мета: За допомогою запропонованих завдань виявити в учнів рівень знань, умінь та навичок з вивченої теми, закріпити їх; розвивати увагу, пам’ять, спритність, рішучість, кмітливість, уміння акумулювати отримані знання і застосувати їх під час виконання завдань; виховувати наполегливість, старанність, силу волі, пунктуальність, інтерес до наслідків власної праці. Тип уроку: Контроль, корекція знань та вмінь. Обладнання: Тестові завдання і питання для контролю за темою. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II
Оголошення теми, мети уроку. Мотивація
Дума — це: А) художній твір усного походження про вигадані та фантастич ні події; Б) невеликий за обсягом оповідний художньо-публіцистичний твір, у якому зображено дійсні факти, події й конкретних людей; В) Великий пісенно-розповідний {ліро-епічний) твір, переважно геро їчного змісту’, Г) короткий фольклорний або розповідний твір повчального ха рактеру, орієнтований переважно на алегоричну форму дове дення змісту. 2. Куди виїхав пан турецький на «роковий день Великдень» ?
А)
Середній рівень 4. Про яких князів згадується у «Слові про похід Ігорів»? 5. За що підлягала покаранню брати, герої народної думи «Буря на Чорному морі»? 6. Чим закінчується дума «Маруся Богуславка»? Достатній рівень Дайте відповідь на одне з питань. 7. Обгрунтуйте, чому Маруся Богуславка відмовилася повернутися з невільниками додому.
8. Висловіть свої припущення стосовного того, як автор «Слова…» ставиться до князя Ігоря. Наведіть переконливі аргументи. 9. Як ви вважаєте, чому під час бурі брати залишилися живими? Високий рівень Напишіть твір-мініатюру на одну з поданих тем: 10. «Кобзарі — співці вільного життя».
11. «Воїни-захисники рідної землі у «Слові…»». 12. «Маруся Богуславка: зрадниця чи патріотка? » .
II Варіант Початковий рівень 1. Сучасним виконавцем народних дум вважається: А) О.
Вересай; б) Г. Гончаренко; в) В. Нечема’, Г) М. Кравченко. 2. Про яку землю згадується у думі «Буря на Чорному морі»?
А) Дніпровську; б) Кодацьку; в) Межигірську; г) Грабську. 3. Від якого ворога захищав князь Ігор землю Руську? А) Хазарів; б) печенігів; в) Половців’, Г) варягів. Середній рівень 4. Визначте негативні і позитивні риси характеру князя Ігоря. 5.
Про що просить звільнених козаків Маруся, героїня народної думи «Маруся Богуславка»? 6. Чому під час бурі загинув «чужий-чужениця» ? Достатній рівень Дайте відповідь на одне з питань. 7. Доведіть, що Самійло Юшка — герой, який здатний пожертвувати власним життям заради волі рідного краю. 8.
Вмотивуйте, що було причиною невдалого походу князя Ігоря. 9. Чому, на ваш погляд, Ярославна, героїня твору «Слово про похід Ігоря», є узагальненням жінок землі Руської?
Високий рівень Напишіть твір мініатюру на одну з поданих тем: 10. «Найстрашніше — це зрада Батьківщині, рідному народові» . 11. «Моє ставлення до князя Ігоря, героя поеми «Слово про похід Ігоря». 12. «…Бо хто матір забуває, Того Бог карає» . III варіант Початковий рівень 1. Кого від себе брати, герої думи «Буря на Чорному морі», «стре менами одпихали»? А) Мати; Б) сестру; в) батька; г) сусіда.
2. Хто є автором драми про Марусю Богуславку?
А) І. Нечуй-Левицький; б) М. Старицький; В) Б. Грінченко; г) С. Воробкевич.
3. Князь, який протиставляється Ігорю : А) Всеволод; б) Ярослав; в) Святослав; Г) Володимир. Середній рівень 4. До яких сил природи звертається Ярославна по допомогу? 5.
Назвіть відомих виконавців народних дум. 6. Що допомогло братам-грішникам залишитися живими? Достатній рівень Дайте відповідь на одне з питань.
7. Чим, на ваш погляд, була зумовлена буря на Чорному морі в од-ноіменній думі? Наведіть переконливі докази.
8. Дослідить, яким чином «Слово про похід Ігорів» пов’язаний з у-сною народною творчістю. 9. Як ви вважаєте, чому в розвитку подій «Слова про похід Ігорів» природа відіграє важливу роль? Відповідь обгрунтуйте.
Високий рівень Напишіть твір мініатюру на одну з поданих тем: 10. «Золоте слово Святослава — основна думка «Слова про похід Ігорів»».
11. «Любов до вітчизни — одна з найбільших людських чеснот» . 12. «Дума — жанр фольклору, який містить у собі дух епохи незламного покоління».
V. Підсумок уроку VI. Домашнє завдання Підготувати міні-доповідь про епізоди з життя Т. Шевченка: викуп з неволі, причини покарання царем, арешт, перебування в казематі, заслання; відповідати на запитання після ознайомлення поезії «Думи мої, думи мої…» Т.
Шевченка.
«Слово про похід ігорів». Тематична контрольна робота № 2