Тема. Робота з папером. Декоративна аплікація
Мета : ознайомити учнів із декоративною аплікацією із геометричних фігур; навчити створювати геометричний орнамент; розвивати спостережливість, логічне мислення; виховувати охайність, естетичні почуття. Обладнання: демонстраційний матеріал — зразки декоративної аплікації, зразки орнаментів ; таблиця «Геометричні фігури»; для індивідуального користування — кольоровий картон, кольоровий папір, олівець, лінійка, ножиці; роздавальний матеріал — геометричні фігури; посібник І. М.
Веремійчика «Трудове навчання». ХІД УРОКУ
Організація класу II. Актуалізація опорних знань учнів — Що таке аплікація? — Яку аплікацію називають предметною? НІ. Повідомлення теми та завдань уроку — Сьогодні ми ознайомимося з декоративною аплікацією на папері, створи Мо геометричний орнамент килимку.
IV.
Робота над темою уроку — Декоративна аплікація в перекладі українською мовою означає прикра Шання. Ми виготовимо килимок та прикрасимо його орнаментом. Орнамент — це візерунок, побудований на повторенні геометричних елементів або рослинних форм. Геометричні орнаменти — це джерело творчої фантазії.
Виконуються вони у вигляді
— А чи знаєте ви геометричні фігури? — Послухайте казку «Родичі».
Жила на світі важлива фігура. Цю важливість визначали всі люди, тому що під час виготовлення багатьох речей форма цієї фігури була зразком.
Фігура мала такий вигляд. — Що це за фігура? На партах в учнів лежать картки із накресленими геометричними фігурами.
Учитель пропонує учням знайти квадрат та перетворити його на будь-який предмет. — На який предмет ви перетворили квадрат?
— Ходив квадрат світом, і стало йому сумно одному, бо весело буває тільки з друзями. І вирішив він розшукати родичів. Зустрів таку фігуру.
— Що це за фігура?
— Знайдіть на картках прямокутник.
Перетворіть його на будь-який предмет. — Якось відпочивають квадрат із прямокутником та й бачать, що з-за куща визирає якась фігура. А вигляд вона мала такий. — Знайдіть таку фігуру на картках та перетворіть на будь-який предмет.
(Учні знаходять на картках ромби та перетворюють їх на якісь предмети. Розповідають.
) — Які ще геометричні фігури ви знаєте? (Учні називають: трикутник, круг, овал.
) — Подивіться на таблицю «Геометричні фігури». Назвіть геометричні фігури. — Спробуємо згинанням перетворити великі геометричні фігури на малі. — Розділіть квадрат навпіл.
— Розділіть квадрат на чотири маленькі квадратики. — Розділіть прямокутник навпіл, а потім — на чотири. — Розділіть круг навпіл, а потім — на чотири частини. — А тепер — завдання для допитливих. Полічіть квадрати. Скільки їх?
VI. Інструктаж Послідовність виготовлення килимка. (Рис.
31) 1. Розмітьте та виріжте прямокутник розміром 21 х 5 см для основи килимка. 2. Розмітьте та виріжте смужки з кольорового паперу для виготовлення геометричних фігур розміром 21 х 3 см, 3. Розділіть смужки на 7 квадратів. 4. Розріжте 2 квадрати на 4 маленькі квадрати.
Розріжте 2 квадрати на 4 трикутники. 5. Розкладіть на основі геометричні фігури та наклейте. Учні разом із учителем повторюють правила безпечної праці. VII. Практична робота Учитель допомагає у добиранні кольорового паперу.
Учні розмічають та вирізають основу килимка. Фізкультхвилинка Щось не хочеться сидіти, Треба трошки відпочити. Руки — вгору, руки — вниз, На сусіда подивись.
Руки — вгору, руки — в боки, І зроби чотири скоки. Руки вище підніми, Розведи їх в боки, Гучно плесни кілька раз, За роботу — все гаразд! Учні продовжують роботу. VIII. Підсумок уроку — Сьогодні ви дізналися, що таке декоративна аплікація і навчилися оздоб Лювати орнаментом килимок.
Учитель обирає найкращі роботи учнів, оцінює їх. IX.
Прибирання робочих місць — На наступний урок ви повинні принести альбомний аркуш паперу, кольо Ровий папір, олівець, ножиці, клей.
Тема. Робота з папером. Декоративна аплікація