Тема. розширити уявлення учнів про Сонце

Мета: Розширити уявлення учнів про Сонце; з’ясувати роль Сонця для природи, формувати уявлення про тінь; розвивати спостережливість за об’єктами природи; виховувати інтерес до традицій українського народу. Обладнання: Рулетка або метр, гномон — метровий кілок, сигнальні картки. Хід уроку І. Повторення вивченого на попередніх уроках 1. Учні згадують, що належить до живої та неживої природи. 2. Гра «Жива чи нежива природа».

Учитель називає слова, а учні, якщо це жива природа, піднімають сигнальні картки голубого кольору, якщо нежива

— білого, предмети рукотворного світу — червоного кольору.

Буряк, береза, півень, сонце, сад, білка, автобус, земля, мати, качка, автомобіль, бабуся, підручник, землероб, шпак, кінь. Іі. робота над новим матеріалом 1. Розповідь вчителя. — Коли ви поглянете на вечірнє небо, що ви там побачите? Багато яскравих зірок горять на ньому.

Їх ніхто не запалює. Вони самі там горять. але є одна зірка, не схожа на інші. Що це за зірка? Нехай вам допоможе загадка: «Гарне, добре, на всіх людей дивиться, а людям на себе дивитися не дозволяє». Напевно, ви здогадалися, що це Сонце.

Сонце, як і інші зірки,- величезна вогняна

куля, що світиться!

Це — зоря, яка складається з розжарених газів і випромінює у простір багато світла і тепла. Кожен з вас спостерігав: коли сходить сонце, настає день, при цьому чим вище воно піднімається над поверхнею землі, тим стає тепліше. Серед зір Сонце розташовано до нас найближче, тому ми бачимо його як велику кулю, що своїм світлом затьмарює інші небесні світила.

Ось чому зорі ми бачимо лише вночі у вигляді маленьких світлих крапочок.

Ці зірки від Землі розташовані так далеко, що світло від них йде роками. На відміну від Сонця, Земля — холодна тверда куля. Сама світитись вона не може.

Її освітлює Сонце. Отже, Земля — не зірка. Земля — планета. Сонце і планети разом складають Сонячну систему, в якій є вісім основних планет. У центрі Сонячної системи знаходиться Сонце.

Найближче від усіх до Сонця знаходиться Меркурій, потім — Венера. Третя планета за відстанню від Сонця — наша Земля.

Далі йдуть Марс, Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун. Якщо уявити собі Землю завбільшки в горошину, тоді Сонце, порівняно із Землею, буде таке, як величезний кавун, Юпітер — велике яблуко, Сатурн — звичайне яблуко, Уран і Нептун — дві вишні, Венера і Марс — маленькі горошинки, а Меркурій — зернятко проса. Сонце посилає на землю світло і тепло.

Без нього неможливе було б життя. Земля — це єдина планета Сонячної системи, на якій ростуть рослини, живуть тварини і люди.

На інших планетах поки що живих організмів не виявлено. Уявіть собі, що сталося б на Землі, коли б погасло Сонце? — Діти, ми часто вживаємо слово Небо. а що воно означає? — Небо — це товстий шар повітря, який оточує нашу Землю. На ньому ми бачимо Сонце, зорі, місяць, блискавку, хмари.

Промені Сонця, проходячи крізь повітря, надають небу різного забарвлення — блакитного, червоного, рожевого.

Від чого ще, крім освітлення Сонцем, залежить колір неба? 2. Подумай і відгадай. — Що коло тебе біжить, а не доженеш? — Так, це тінь. Що ж таке тінь?

Це темний відбиток будь-якого непрозорого предмета, освітленого з протилежного боку.

Через нього не проходить сонячне світло, тому й створюється тінь. 3. Практична робота на вимірювання тіні від гномона. Ця робота проводиться для того, щоб учні простежили за змінами висоти Сонця на небосхилі. Один учень встановлює перпендикулярно до поверхні Землі гномон. Другий, у тому місці, де закінчується тінь, проводить рисочку, а третій вимірює відстань від гномона до рисочки.

Це й буде довжина тіні, яка впала від гномона.

4. Робота з підручником. 1) Учні опрацьовують матеріали підручника. 2) Читання оповідання «За лісом, за пралісом золота діжа сходить» за Іваном Сенченком, використовуючи ілюстрацію підручника. Ііі. Закріплення вивченого матеріалу 1. Бесіда. — Що таке Сонце?

— Що таке Земля? — Що знаходиться в середині Сонячної системи? — Яка планета є третьою за відстанню від Сонця?

— Що падає від предметів, які освітлює Сонце? — Як можна, не дивлячись на Сонце, визначити, високо чи низько воно перебуває над поверхнею Землі?

— У який час доби ви спостерігали найдовшу і найкоротшу тінь свою та від різних предметів? — Чому вранці холодніше, ніж опівдні? — Які зміни у природі вам доводилось спостерігати протягом дня? — Послухайте віршований жарт В. Бутрім. ЧОМУ Буває ДЕНЬ І НІЧ, або Недовірливий ЧОМУЧКО — Чому буває день і ніч?

— Спитав синок у мами. — Земля — як велетенський м’яч, Бо форма така сама. Дивись, я м’ячик поверну Червоним до віконця.

Це значить: сторону одну Зігріє зараз Сонце. Червоний бік святкує день, а синій — ніч покрила! Тепер я повернула м’яч — Все навпаки зробила.

Ось так на зміну ночі день Приходить,- каже мама. Син мовчки вислухав її, а потім мовив прямо: — Не вірю я тобі, пробач.

Цього не може бути! Бо ти сама крутила м’яч, а Землю хто покрутить? — Наші предки вважали Сонце «царем» неба, який удень освітлює і зігріває землю, а вночі ховається за землю, обходить її та вранці з’являється на Сході.

Сонце живе в морях і звідти сходить. При його сході величезна кількість чортів піднімають його палями. Наші пращури віри ли, що Сонце виходить з-під землі і біжить по поверхні невидимого неба, заходить у Землю і впродовж цілої ночі здійснює свій шлях під землею. 2. Розгадування кросворда. — Якщо ви правильно розгадаєте кросворд, то у виділених клітинках прочитаєте назву найпрекраснішої планети. 2, 1, 5 — Поле незміряне, вівці незлічені, пастух рогатий.

3, 4 — Біла смуга з безлічі зірок, що проходить через все зоряне небо, Молочний Шлях.

Український народ здавна називав його… . Ключ: Земля.

IV

Підсумок уроку. Домашнє завдання 1) Знайти загадки про Сонце. 2) Зробити малюнок «Я вранці Сонце радо зустрічаю».

3) Придумати вранішнє привітання до Сонця.




Тема. розширити уявлення учнів про Сонце