Види текстів: текст-розповідь, текст-опис, текст-міркування. Складання тексту-міркування й тексту-опису

Мета: ознайомити дітей з видами текстів, їх характерними особливостями; вчити визначати вид тексту, розрізняти їх між собою, складати текст-міркування і текст-опис; розвивати вміння працювати з текстом; виховувати уважність, спостережливість. Обладнання: малюнок зайця. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання 1.

Перевірка домашнього завдання Завдання 2 перевірити у вигляді змагання на найбільш виразне читання. Завдання 3, 4 перевірити усно фронтально. — Що таке текст? — Із яких частин складається

текст? — Як виділяються частини тексту на письмі?

2. Робота із загадкою Довгі вуха має, Швидко в лісі стрибає. — За якими ознаками ви впізнали зайчика? Учитель звертає увагу дітей на зайчика на малюнку. — Ще за якими ознаками можна впізнати зайця? 3. Робота зі словниковим словом — Запишіть слово заєць.

На що в написанні цього слова необхідно звернути особливу увагу? — Підкресліть літері є та ь. — Складіть звукову модель цього слова, поділіть його для переносу. III. Повідомлення теми й мети уроку — Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, які бувають тексти, чим вони :хожі та чим різняться. IV.

Робота

над вивченням нового матеріалу 1. Колективна робота Завдання 1 опрацювати усно. Як висновок — додатковий теоретичний матеріал. — То які ж види текстів бувають? Завдання 2, 3 опрацювати самостійно. Завдання 4 опрацювати колективно на дошці.

2. Гра «Знавці» — Визначте вид тексту. Обгрунтуйте. 1) Настала весна. Зазеленіли дерева.

Дні стали довшими, а ночі коротшими. Прилетіли перелітні птахи. У полях починається сівба.

2) Лиска була проворна й красива. Шкурка аж вилискує, вушка стирчать, хвіст пухнастий з білим кінчиком. Ступає повільно, м’яко, до всього придивляється, прислухається. 3. Самостійна робота Перевірка — індивідуальне опитування. — Який вид тексту у вас вийшов? — А чому його не можна віднести ні до опису, ні до розповіді?

Чим він відрізняється? — Це — текст-міркування. Він має особливу будову: складається із твердження і доказів на підтримку чи заперечення цього твердження. — Прочитайте, яке твердження містить наш твір. — А які докази ми навели? — А ще які види тексту ви знаєте? 4. Фізкультхвилинка V. Закріплення та систематизація знань 1. Робота в парах — Якого виду цей текст? Доведіть.

Завдання 2 і 3 опрацювати самостійно. Перевірка: опитування пари. — Як ще точніше визначити вид цього тексту? {Текст-розповідь З елементами опису) 2. Підготовка до виконання домашнього завдання — Прочитайте завдання. Чи будете ви його списувати? — А що ви запишете в зошит? — Особливу увагу при списуванні зверніть на слова казці, звірі. Зверніть увагу на слова в рамочці. — Додатково визначте вид тексту.

VI. Підсумок уроку — Що ви дізналися про написання слова заєць? — Які види текстів ви знаєте? — Чим відрізняється текст-опис від тексту-розповіді? — А що таке текст-міркування? VII.

Домашнє завдання Додатковий теоретичний матеріал на с. 52, вправа 107.




Види текстів: текст-розповідь, текст-опис, текст-міркування. Складання тексту-міркування й тексту-опису