Тема. Перевірка ненаголошеного голосного за допомогою наголосу

Мета: Ознайомити учнів із позначенням на письмі звуків [є], [и] в наголошених та ненаголошених складах; вчити перевіряти наголосом написання слів із ненаголошеними [є], [и], знаходити перевірне слово шляхом зміни форм слова; розвивати спостережливість, вміння робити висновки; виховувати увагу, охайність під час письма. Обладнання: Малюнок пташки у клітинці, казкові герої: Наголос, ЕтаИ. ХІД УРОКУ I. Організація учнів до уроку II. Перевірка домашнього завдання Викликані учні читають із зошита слова парами, пояснюють вимову.

Учитель стежить за

правильною вимовою ненаголошених звуків [еи], [ие]. — Якою буквою позначений на письмі ненаголошений звук [є]? — А ненаголошений звук [и]? — Отже, ненаголошені звуки позначаються тими самими буквами, що й наголошені. — Які слова з правої колонки допомогли вам обрати потрібну букву?

III. Актуалізація опорних знань Хвилина каліграфії. Кккнквклкр — Придумайте слова з цими буквосполученнями. — Придумайте речення із словом Книжки. — Запишіть речення на дошці.

Велику радість приносять нам книжки. — Які загадки ви знаєте про книжки? — Назвіть наголошений склад у слові Книжки. — Слово Книжки Знаходиться

в однині чи множині? — Утворіть однину.

— Який звук чуєте після я? — Якою буквою він позначається на письмі? — Отже, діти, яку букву після Н Ви написали в слові Книжки? — Так, ненаголошений звук у слові позначається тією ж буквою, що й наголошений. IV. Повідомлення теми, мети уроку — Сьогодні на уроці ми будемо вчитися перевіряти наголосом написан ня слів із ненаголошеними [є], [и], а для цього навчимося знаходити пере вірне слово.

V. Сприймання та осмислення нового матеріалу. 1. Розповідь вчителя. На дошці записані слова.

З…ма, в…сна, с. ло, з…

Мля, кр… ло, ст…бло, р… бро. — Діти, допоможіть звільнити пташку з клітки, замість крапок поставте потрібну букву.

Але помилятися не можна. Що ж робити? — Послухайте казочку «Хитрі близнюки». — Жили-були на світі двоє близнюків. Одного звали И, а іншого — Е.

Вони були так схожі між собою, що часом, використовуючи це, любили жартувати. І тоді у багатьох словах замість И Чувся Є, І навпаки, замість Є — и. Так було і цього разу. Ось погляньте, у слові [зиема] чується звук [є], в слові [веисна] чується звук [и] тощо.

То як же нам правильно написати — [є] чи [и]? — Та ось, дітки, де не візьмись, з’явився дядечко Наголос. А близнюки побоювались свого старого родича, бо він був дуже серйозний.

І от тільки дядечко Наголос «погукав» близнюків, сталося диво: близнюки стали на свої місця, а самі слова змінились: була Зима — Тепер Зими, Була Весна — Тепер Весни, Було Село — Тепер Села Тощо.

Отже, діти, коли слова з ненаголошеними [є], [и] стали наголошеними, то ви вже не можете помилитися у написанні букв Є Або И. Із того часу, коли близнюки починали бавитися, міняючись місцями в словах, з’являвся дядечко Наголос і швидко наводив лад. За допомогою дядечка Наголосу наведіть і ви в словах лад, звільніть пташку з клітки, адже їй краще на волі. — Молодці, діти, ви допомогли пташці, вона вам дуже вдячна. — То як дізнатися, яку букву потрібно писати в ненаголошеному складі?

— Звірте свій висновок із правилом. 2.

Ознайомлення з правилом. 3. Фізкультхвилинка.

VI. Узагальнення і систематизація знань 1. Вправа 125 . — Змініть кожне слово так, щоб ненаголошений склад став наголоше ним.

2. Вправа 126 . — Вставте пропущені букви і запишіть за зразком. Стебла — Стебло. — Як дізнатися, яку букву потрібно писати в ненаголошеному складі? Вправа 127 . — Запишіть слова, вставляючи букви.

Підкресліть те слово, яке допомогло вам вставити пропущену букву, позначте корінь у споріднених словах. — Чи всі зрозуміли завдання? Повторіть. 4.

Перевірка виконаної вправи, повторення правила. 5. Коментоване письмо. Вправа 128, С. 56. — Написання яких слів не потрібно було перевіряти?

Чому? — Як перевірити написання інших слів? .) VII. Підсумок уроку — Що сьогодні вивчали на уроці? — Хто допоможе навести лад у сумнівних словах із ненаголошеним [є], [и]? {Дядечко Наголос) — Як дізнатися, яку букву писати в ненаголошеному складі? VIII. Домашнє завдання Вправа 129, С.

56. Вивчити правило. (Пояснення виконання вправи вчителем.

)




Тема. Перевірка ненаголошеного голосного за допомогою наголосу