Тематична контрольна робота №1 . «Вступ. Із пісенних скарбів»
Мета : за допомогою запропонованих завдань виявити в учнів рівень знань, умінь та навичок з вивченої теми, закріпити їх; розвивати увагу, пам’ять, спритність, рішучість, кмітливість, уміння акумулювати отримані знання і застосовувати їх під час виконання завдань; виховувати наполегливість, старанність, силу волі, інтерес до наслідків власної праці, пунктуальність. Тип уроку : контроль, корекція знань та вмінь. Обладнання : тестові завдання і питання для контролю за темою.
ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Оголошення теми, мети уроку.
Пояснення учителя до виконання тематичної контрольної роботи IV. Хід контрольної роботи І варіант Початковий рівень 1. Починаючи з якого століття слов’яни використовують папір для написання книг? А) ХІІ ст.; б) Х ст.; в) ХІV с т.
2. «Ой на горі та женці жнуть» належить до пісень: А) козацьких; б) чумацьких; в) жниварських. 3. Який птах викрав миленького від молодиці? а) грак; б) ворон; в) орел. Середній рівень 4. Чим хворіє Андрій, герой жартівливих коломийок?
5. Назвіть відомі вам козацькі пісні. 6. Чому художня література — найвищий рід мистецтва? Достатній рівень Дайте
8. Доведіть, що народна пісня має не тільки пізнавальне, а й виховне значення. 9. Які вади людського характеру висміюються у жартівливих коломийках? Наведіть 2-3 приклади. Високий рівень.
Напишіть твір-мініатюру на одну з поданих тем: 10. «В піснях оживає історія мого народу». 11. «Книга — узда для тіла і душі». 12. «Простота і мудрість коломийок». ІІ варіант Початковий рівень 1. Яке з прислів’їв про книгу має інший смисл: А) З книгою жити — з добром дружити. Б) У домі без книги, як без вікон, темно.
В) Знання — це сонце, книга — вікно. 2. Героя якої пісні мати спочатку проганяла з дому, а потім кликала Повернутися? А) «Ой у степу криниченька»; б) «Гомін, гомін по діброві»; в) «Ой на горі та женці жнуть».
3. Визначте останній рядок циклу коломийок «Дозвілля молоді». А) «Щось я така охочая в неділю до танців»; Б) «Кожен так собі співає, як йому на душі»; В) «Бо вже мене, молодого, болить попід груди». Середній рівень 4. Яким чином впливає коломийка на її виконавців? 5. Про яких славних гетьманів України згадується у пісні «Ой на горі та женці жнуть»? 6. Назвіть функції літератури.
Додатковий рівень Дайте відповідь на одне з питань. 7. Прокоментуйте висловлювання Д. Павличка про те, що життя без книги — хата без вікон. 8. Чому, на ваш погляд, народні пісні й зараз залишаються животворним джерелом літератури? 9. Порівняйте коломийку з народною піснею.
Високий рівень Напишіть твір-мініатюру на одну з поданих тем: 10. «Пісня — скарбниця нашої мудрості, нашої історії». 11. «Велика користь буває від учення книжною». 12. «Актуальність коломийок серед українців. ІІІ варіант Початковий рівень 1. Художня література відображує життя людини: А) у найбільш загальному виді; б) у динамічному розвитку; в) за допомогою ліній і фарб.
2. В якій пісні розповідається про загибель козака на Московщині? А) «Стоїть явір над водою»; б) «Ой у степу криниченька»; в) «Гомін, гомін по діброві». 3. Через що «чотири легіники», обертаючи сіно, повтікали? Бо: А) захотілося спати; б) вирішили піти скупатися у ставу; в) зашелестіла миша. Середній рівень 4. Якої шкоди завдав городині герой жартівливих коломийок?
5. Які жанри соціально-побутових пісень вам відомі? Назвіть їх. 6. Коли з’явилися перші друковані книги на Україні?
Достатній рівень Дайте відповідь на одне з питань. 7. Обгрунтуйте побутування народної думки: «Хто багато читає, той багато і знає». 8. Висловіть власну точку зору стосовно історичного виникнення коломийок як пісенного жанру.
9. Вмотивуйте, чому говорять, що пісня — це душа народу. Високий рівень Напишіть твір-мініатюру на одну з поданих тем. 10. «Народ — творець української пісні». 11. «Книга — джерело мудрості».
12. «Коломийка — невід’ємний супутник буднів і свят українського народу». IV. Підсумок уроку V. Домашнє завдання Підготувати міні-доповідь про біографію І. Франка, знати ідейно-художній зміст І, ІІ розділів твору письменника «Захар Беркут».
Тематична контрольна робота №1 . «Вступ. Із пісенних скарбів»