Г. Ібсен «Ляльковий Дім». новаторство драматурга, художні особливості твору
Мета: повторити й узагальнити вивчене, допомогти учням усвідомити новаторські риси у творчості драматурга, художні особливості п’єси; розвивати аналітичне, образне мислення, вміння висловлювати свої думки та толерантно їх відстоювати, наводячи цитати й приклади з тексту; виховувати повагу до людської гідності, особистості, прагнення до самовдосконалення. оснащення: портрет письменника, видання твору, ілюстрації до нього. тип уроку: систематизація та узагальнення вивченого.
Хід уроку
I. Мотивація навчальної діяльності
Учитель.
Про це та багато іншого — сьогодні на уроці.
II. Оголошення теми та мети уроку
III. Повторення, систематизація та узагальнення вивченого
1. слово вчителя
— У образу нори є цілком реальний прототип. це дансько-норвезька письменниця лаура Кілер. Під впливом ібсенівської п’єси «Бранд» 19-річна дівчина написала книжку «Дочки Бранда», яка вийшла 1869 року під псевдонімом. Ібсен познайомився з авторкою, порадивши лаурі розпочати літературну діяльність, між ними зав’язалася дружба.
Лаура одружилася з любові, але її неврівноважений чоловік болісно сприймав нестачу грошей. Тому дружина намагалася захистити його від матеріальних проблем, і коли він захворів, звернулася по допомогу до свого багатого батька, однак той відмовив дочці. Тоді вона, таємно від усіх, позичила гроші в одному з норвезьких банків, а поручився за неї впливовий друг.
Коли не стало й цих грошей, лаура позичила знову, але не змогла повернути борг вчасно. У відчаї жінка хотіла видати фальшивий вексель, та вчасно схаменулася. Згодом про все довідався чоловік, який спочатку співчував лаурі, а потім під впливом родичів, друзів та знайомих різко змінив своє ставлення до дружини й почав вимагати розлучення.
Дітей у неї відібрали, а її оголосили психічно хворою. Про історію цієї жінки дізналася дружина Ібсена, і, мабуть, розповіла про неї чоловікові. нора і лаура мають багато спільного, але є й істотна відмінність: нора сама йде з дому, сама протиставляє себе суспільству — це її свідоме рішення.
2. інтерактивна вправа «мозковий штурм»
які можливі повороти сюжету?
3. творча робота. розробка нових сюжетних ліній
4. Проблемні питання та завдання
У чому полягає символічність назви п’єси Г. Ібсена «ляльковий дім»?
розшифруйте ланцюжок «дочка → лялька-жінка → людина-борець».
— Доведіть, що «ляльковий дім» — соціально-психологічна драма. , громадянських прав жінки ; психологічні, тому що напруження твору передусім психологічним, внутрішнім; поведінка героїв п’єси є глибоко вмотивованою)
— Визначте риси «нової драми».
IV. Домашнє завдання
Для всіх: закінчити підготовку до захисту-презентації творчого проекту «Європейська нова драматургія і творчість Г. Ібсена», намалювати ілюстрації до п’єси «ляльковий дім».
Індивідуальне: підготувати повідомлення про творчість драматургів моріса метерлінка, Юхана августа Стріндберга, Гергарта Гауптмана, еміля Золя, Володимира Винниченка, оглядову доповідь про європейську нову драматургію та «ібсенізм».
V. Підсумок уроку
Інтерактивна вправа «мікрофон»
Закінчіть речення:
— я зрозумів…
— Сімейне щастя в родині Хельмерів, на мою думку, не склалося тому, що…
— новаторство Ібсена полягає у тому…
Г. Ібсен «Ляльковий Дім». новаторство драматурга, художні особливості твору